NHS nije protiv privatizacije tvrtki u državnom vlasništvu, ali se odlučno protivi rasprodaji hrvatskog nacionalnog blaga, stoji u pismu upućenom premijerki Jadranki Kosor.
Jednako je neprihvatljiva teza kako je država, dakle Vlada, po naravi stvari loš gospodar u tvrtkama pa ih zbog toga treba prodati. Tvrtke u državnom vlasništvu narodno su dobro, a javna poduzeća i od posebnog nacionalnog interesa, pa njima treba upravljati krajnje odgovorno, brižno i skrbno, ističe NHS.
U Hrvatskoj je već niz godina na sceni političko upravljanje narodnom imovinom, pri čemu političke elite svoje interese nadređuju narodnim kroz nadzorne odbore i uprave birane prema političkoj podobnosti, a ne sposobnosti.
Promjene u biranju članova nadzornih odbora, konačno prema sposobnosti, trebale bi voditi u pravcu promjena i uprava u tim tvrtkama prema istim načelima, smatra NHS.
Kao što ni jedna vlast ne može donositi odluke o udruživanju i razdruživanju Hrvatske bez volje naroda, tako bez volje naroda ne smije ni rasprodavati ili predavati na dugogodišnje upravljanje ono što se naziva općim, narodnim dobrima i interesima.
Trenutne se praznine u državnoj blagajni ne smiju puniti rasprodavanjem narodnog blaga ili predavanjem suvereniteta nad vodom (na kopnu ili moru), nad šumama, cestama, električnom energijom itd. Ako se strancu isplati uzeti u dugogodišnju koncesiju upravljanje autocestama, onda ili Hrvatska ima problem u upravljanju tim dobrom pa model treba mijenjati ili će stranac zarađivati na zakidanju zaposlenih, kvaliteti održavanja i "deranju" hrvatskih građana i drugih korisnika autocesta, upozorava NHS.
Sindikati stoga traže da se u Hrvatskoj donese široko usuglašena strategija upravljanja narodnom imovinom koja će sadržavati i nastavak privatizacije uz jasno određenje što se ne može, ne smije prodavati niti davati u koncesiju ni pod koju cijenu, pri čemu bi suprotno postupanje bilo ravno nacionalnoj izdaji.