Konferencija se održava u sklopu projekta magazina Banka i Poslovnog dnevnika "Novi model rasta hrvatskog gospodarstva".
Analitičar Velimir Šonje smatra da ne manjka retoričkog optimizma o skorom pristupu Hrvatske EU-u i koristi koje će ona od toga imati, ali nedostaje čvrsto opredjeljenje o mnogostrukim koristima ulaska Hrvatske u EU za njezino gospodarstvo.
Još je dosta bojazni od konkurencije, ukidanja carinskih pogodnosti i blagodati zaštićenosti na domaćem tržištu, kaže Šonje, no dodaje da usporedo sa skepticima egzistira gospodarski "šutljiva Hrvatska" koja očekuje ulazak u EU kao vjetar u leđa svome poslovanju.
Državni tajnik u Ministarstvu financija Zdravko Marić smatra da kreditni rejting Hrvatske neće biti dominantno pod utjecajem ulaska u EU premda će to na njega svakako utjecati, već će ga i dalje određivati nekoliko osnovnim makroekonomskih varijabli.
U raspravi na okruglom stolu dominirala je tema restrukturiranja brodogradilišta kao primjeru odnosa Hrvatske i EU-a u pretpristupnom procesu na gospodarskom planu.
Predsjednica Vijeća Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja Olgica Spevec ocijenila je brodogradnju najvažnijim pitanjem u sklopu pregovaračkog poglavlja 8 o tržišnom natjecanju. Po njezinim riječima gotovo nijedno europsko brodogradilište danas ne može dokazati dugoročnu tržišnu održivost, a to moraju dokazati investitori u hrvatske škverove.
Glavni ekonomist Privredne banke Zagreb Marko Škreb smatra da je Hrvatska nesklona reformama koje je uglavnom provodila pod pritiskom izvana, kad su to tražili MMF, Svjetska banka i Europska komisija. Smatra da Hrvatska treba sama poticati i provoditi reforme, a za dinamiziranje rasta ključnim smatra jačanje izvoza i fleksibilizaciju tržišta rada.
Željko Lovrinčević iz Ekonomskog instituta Zagreb smatra da bio test odlučnosti mogao nastupiti već za par tjedana, kad iz Bruxellesa stigne mišljenje o programima restrukturiranja brodogradilišta, pogotovo ako ono bude negativno. Ako donosioci odluka ne budu na razini, pregovori neće moći završiti u lipnju, upozorava on.
Saborski zastupnik SDP-a Slavko Linić smatra da su za stanje u brodogradilištima najodgovornije uprave, a Vladin test odlučnosti vidi u naplati potraživanja za poreze i doprinose od poduzeća, gdje bi zajedno s drugim vjerovnicima mogla odlučiti koga će restrukturirati.
Optimizam u diskusiju vratio je član Uprave koncerna Agrokora Gordan Radin koji kaže da se koncern već snašao u uvjetima koje donosi članstvo u EU budući da posluje u uvjetima snažne europske konkurencije.
"U Agrokoru nemamo problema s odlučnošću, investirali smo i u krizi. Nismo se kolebali jer neodlučnost ima loše posljedice", kaže Radin.