Usprkos svijesti o nužnosti ušteda na trošku javnog sektora, umanjenje prava profesije izložene pojačanoj odgovornosti u obavljanju pogibeljnih i za javni red i mir neophodnih poslova smatramo neprihvatljivim, ističe se u priopćenju HUS-a.
Brojni primjeri iz gospodarstva, gdje su uprave poduzeća uz umanjenja materijalnih prava radnika i masovna otpuštanja zadržale razinu svojih prava, isplativši si pritom lukrativne bonuse, naišle su na opravdano zgražanje javnosti. U HUS-u drže da bi ostvarenjem tih najava državni vrh postupio na etički identičan način obzirom da se u zbilja povlaštene mirovine političke klase za sada ne intervenira.
Ističu i kako visina mirovine policajaca sada nije tolika da bi se njezinim smanjenjem postigle značajnije uštede, pa bi učinak najavljivane mjere znatno više naštetio standardu umirovljenih policajaca nego što bi koristio ravnoteži proračuna.
Teški uvjeti rada i društveni značaj odgovorne uloge policajaca zaslužuju tretman države koji umirovljenom policajcu treba omogućiti dostojanstvenu starost, što mu ni postojeća mirovina ne garantira, ističu u HUS-u.