Autor je tom prigodom istaknuo kako je izložba posvećena njegovu rano preminulom prijatelju Vladi Bužančiću, koji je godinama kreirao karlovački ZILIK. Karlovac je, kaže, u njegovom životu odigrao dramatičnu ulogu, jer je slikarski debi imao u Karlovcu, gdje je kao vojnik, topnički dočasnik i mladi grafičar, koji je došao sa studija u Ljubljani, održao 1965. godine prvu izložbu. Kasnije je u Domu „Zrinski“ realizirao neka svoja kapitalna djela kao „Vrbaski stol“, a ovo mu je treći karlovački autorski nastup.
ZILIK-u je večeras poklonio jednu svoju sliku, ulje na platnu, jer ima sentimentalni odnos prema Karasu, Vaništi, a preko djela Ivana Mažuranića i suradnje s Georgijom Parom, sve redom Karlovčana, Karlovac je nazvao „velikom hrvatskom i europskom temom“.
Predsjednik umjetničkog savjeta ZILIK-a Nikola Albaneže smatra kako je stvaralačka ploča svakog od nas slojevita, iako je nekad bila tabula rasa, neispisana ploča. Stvaralačka ploča Mersada Berbera je vrlo bogata i vrlo slojevita i to ne samo likovima iz povjesti, nego činjenicom da su oni uvijek u nekoj slojevitoj korelaciji, napomenuo je dodavši kako i na tim slojevima, koji nisu slučajni, nego ih je Berber svjestan, on gradi svoje stvaralaštvo i svu slikarsku simboliku.
Za sedam izloženih slika - „Slikaru Karasu“, „Rom Beriša“, „Krist u Bosni“, „U slavu Vlaha Bukovca“, „Đardin Vlaha Bukovca“, „Arhivi I“ i „Arhivi IV“ - Albaneže je kazao da su to doista reprezentativna djela Mersada Berbera, te je pozvao publiku da uživa u njegovoj poetici i ovoj svečanosti oka.
Likovni kritičar Milan Bešlić pozdravio je Berbera, kao europskog kozmopolita u europskome Karlovcu. Berber je po njegovim riječima autentičan i autohton pjesnik, jasno determiniranog podneblja i čvrste ukorjenjenosti u svoju Bosnu, ali je usađen i u veliku europsku kulturnu tradiciju.
U jasnoći toga ishodišta, krajolika, podneblja i kulture iz njega progovara slikar velike europske i kulturne tradicije, istaknuo je napomenuvši kako on pronosi i daje lokalnome univerzalne vrijednosti i time potvrđuje da je autor tipičnog, velikog, kozmopolitskog europskoga duha.
Zato Berber s toliko radosti izlaže u Barceloni, Madridu, Istambulu, Berlinu, Moskvi i ovdje u Karlovcu, te time pokazuje da je Karlovac grad, kao i Berber, dio te iste europske uljudbe i kulture, dodao je Bešlić.
Na svečanosti otvorenja 38. ZILIK-a pročitano pismo predsjednika Republike Ive Josipovića, te pozdrav premijerke Jadranka Kosor, ministra zdravstva i socijalne skrbi Darko Milinović i ministra kulture Jasena Mesića, koji su na otvorenje poslali svoje izaslanike.