Za vođenje takvog postupka, istaknuo je, Srbija se mora koristiti međunarodnim pravnim sredstvima, a hrvatska vlada treba provesti istragu i utvrditi odgovornost u ministarstvima i drugim institucijama te kazniti one koji su omogućili nasrtaj na hrvatski pravni poredak.
"Ponašanje hrvatskoga predsjednika, predsjednice vlade i ministara pokazuje izostanak odgovornosti i njihovu privrženost dvojbenim politikantskim projekcijama, umjesto da stanu u obranu hrvatskoga državnog suvereniteta i svojih državljana", ustvrdio je Štefanek i pozvao članove te stranke da se odazovu na sutrašnji prosvjedni skup na Trgu bana Jelačića u organizaciji udruga iz Domovinskog rata.
Dopredsjednik HSP-ova povjerenstva Ivan Pandža rekao je kako su nakon generala, koji su zbog optužaba za zločine u zatvorima u Hrvatskoj i Haagu, sada na red došli obični vojnici. Slučaj Tihomira Purde pokazuje da treba biti osuđen svatko tko se suprotstavio Jugoslaviji i srpskoj agresiji, ocijenio je.
"Ministrica pravosuđa Srbije prijeti nam da će Srbija reagirati ako ne osudimo branitelja, i mi više ne znamo tko je bio agresor, a tko žrtva", rekao je Pandža.
Bivši zamjenik zapovjednika specijalne policije Željko Sačić ocijenio je da su se vlada i institucije pravne države u slučaju Purde, kao i u drugim slučajevima uhićenja branitelja, pokazale nekompetentnima, nesposobnima i nedoraslima da ih riješe i zaštite hrvatske nacionalne interese proistekle iz Domovinskog rata.
Sačić je rekao da su hrvatski branitelji "progonjeni i porobljeni od hrvatskih institucija, a Državno odvjetništvo RH i policija nisu poduzeli mjere da se procesuiraju zločini nad Hrvatima iako se znaju počinitelji".