Cijene sirove nafte za isporuke u veljači ostale su gotovo nepromijenjene na američkom tržištu i iznosile su 91,14 dolara za barel. Nisu se značajnije mijenjale ni na londonskom tržištu, stabiliziravši se na razini od 97,59 dolara za barel, nakon što su na početku trgovine poskočile na 98,46 dolara, što je njihova najviša vrijednost od listopada 2008.
Curenje plina prisililo je norveškog proizvođača nafte i plina Statoil da zatvori polja Snorre i Vigdis, koja zajedno proizvode oko 157.000 barela dnevno. Tvrtka nije naznačila kada će nastaviti s proizvodnjom. Time je potaknula bojazni u vezi s opskrbom, budući da je zima u Europi stanjila zalihe.
U međuvremenu je operater aljaškog naftovoda Alyeska u utorak dobio dozvolu vlade u Washingtonu da ga ponovno pusti u rad, nakon što je zbog curenja bio zatvoren četiri dana, kazala je glasnogovornica. Transport nafte nastavljen je tijekom noći, ali operater nije želio iznositi procjene o obujmu protoka.
„S obzirom na snažan rast potražnje iz Azije, prekidi su ponovno postali predmetom zabrinutosti“, kazao je Tony Nunan iz tokijske kompanije Mitsubishi.
"Hladno vrijeme također čini tržište vrlo osjetljivim“, dodao je Nunan.
Podršku cijenama nafte pružile su i prognoze o većoj potražnji za lož uljem na amaričkom sjeveroistoku, najvećem svjetskom tržištu tog energenta, uoči još jedne snježne mećave.
Američki naftni institut objavio je da su američke zalihe sirove nafte u prošlom tjednu porasle za 57.000 barela. Analitičari su očekivali njihov pad. Zalihe benzina porasle su za sedam milijuna barela, a derivata za 1,6 milijuna barela, objavio je API.
Američka vlada objavit će podatke o zalihama tijekom dana.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) u srijedu je na svojoj internetskoj stranici objavila da je cijena referentne košarice njezine nafte u utorak iznosila 92,92 dolara, što znači da je bila 1,59 dolara viša nego dan ranije.