Hrvatski sustav minimalne plaće reguliran je zakonom, a u vrijeme kada naše gospodarstvo nije stabilno treba na vrijeme pristupiti mogućim promjenama kako se ne bi dogodilo da minimalne plaće postanu premale ili da guše određeni sektor i vode do zatvaranja radnih mjesta, istaknuo je nakon sjednice predsjednik Republike Ivo Josipović.
Naglasio je kako o tom pitanju treba voditi socijalni dijalog pa će istu temu otvoriti na sjednici svojega Vijeća za socijalnu pravednost, kako bi se o tome izjasnili i sindikati.
Institut za financije preporučio je veće sudjelovanje socijalnih partnera u odlučivanju o minimalnoj plaći a na sjednici je predloženo osnivanje povjerenstva, po uzoru na Veliku Britaniju, u okviru kojeg bi sindikati i poslodavci pregovarali i davali preporuke Vladi.
Josipović je upozorio da, nažalost, kod nas postoji manja plaća i od minimalne, a iznosi nula kuna. Nedopustivo je da ljudi rade a ne primaju plaće, naglasio je Predsjednik rekavši kako država predugo dopušta kršenje zakona, neplaćanje poreza i doprinosa, nelegalno isplaćivanje plaća i rad na crno.
Danijel Nestić s Ekonomskog instituta ocijenio je da trenutna minimalna plaća u bruto iznosu od 2814 kuna sprečava pojavu neprihvatljivo niskih plaća u određenim sektorima, ali ubuduće treba biti izuzetno pažljiv kod usklađivanja njezina iznosa jer trenutni zakon nije dovoljno precizan i jasan, što bi moglo izazvati tenzije među socijalnim partnerima.
Vlada, sindikati i poslodavci neka sjednu i razmisle o drugačijim modalitetima usklađivanja minimalnih plaća, a Hrvatskoj je potreban fleksibilniji model po kojem bi sindikati i poslodavci svake godine odredili minimalnu plaću za koju mogu pretpostaviti da će najviše pomoći radnicima na slabo plaćenim radnim mjestima, poručio je Nestić.