ZAGREB - Potpredsjednik Vlade i predsjednik Upravnog odbora Hrvatskog fonda za privatizaciju Petar Čobanković izjavio je danas kako vjeruje da će se postići rješenje za Sunčani Hvar naglašavajući kako taj slučaj ne šteti ulasku stranih ulagača u Hrvatsku. "Uvijek vjerujem da ima rješenja, a ako netko smatra da je nečim oštećen neka izvoli tužiti. Nije ništa sporno, ako netko vjeruje da su mu uskraćena neka njegova prava, da tuži", kazao je Čobanković novinarima nakon sjednice Vlade. Izvršni direktor luksemburške Orco grupe, većinskog vlasnika Sunčanog Hvara, Jean-Francois Ott danas je u intervjuu za EuroBusinessMedia (EBM) kazao da je premijerki Jadranki Kosor poslao pismo u kojem poručuje da će, ukoliko se u roku od tri mjeseca s hrvatskom vladom ne postigne rješenje o Sunčanom Hvaru, predmet predati međunarodnom sudu. Vlada je potvrdila da je primila pismo te da je Otta pozvala na razgovor početkom idućeg tjedna, a Čobnaković je kazao kako će sastanak vjerojatno biti u ponedjeljak, ali da to još nije potvrđeno. Ott je u razgovoru za EMB kazao da se osjeća diskriminiran kao strani ulagač u Hrvatskoj, a Čobanković je na pitanje novinara naglasio kako slučaj Sunčanog Hvara ne šteti ulasku stranih ulagača u Hrvatsku. "Ne štetimo mi ničemu. Svatko je dobrodošao u Hrvatsku, ali isto tako svatko mora poštivati hrvatske zakone i Republiku Hrvatsku", kazao je Čobanković.
ZAGREB - Mali trgovci nezadovoljni su novim ugovorima o prodaji s Tvornicom duhana Rovinj (TDR) koji su trebali stupiti na snagu 1. siječnja, a kojima ih TDR, kako kažu, ucjenjuje niskim rabatom. Stoga je dio malih trgovaca na svoja prodajna mjesta izvjesio natpise kojima upozoravaju da se kod njih ne mogu kupiti TDR-ove cigarete, odnosno da se mogu kupiti do isteka zaliha. Mali trgovci tvrde kako im je tim ugovorima osnovna marža za kupnju TDR-ovih proizvoda smanjena s 4,4 posto na 1,5 do 2 posto. Kako kioscima cigarete, uz bonove za mobitele i novine čine 90 posto prodaje, mali trgovci kažu kako će takvi ugovori rezultirati zatvaranjem 2.000 prodajnih mjesta te oko 5.000 otkaza. Divna Trstenjak u ime sekcije Kiosci Udruženja malih trgovaca Zagreba ističe kako im na šteki cigareta TDR-a, koja stoji 180 kuna, s novim rabatima zarada iznosi svega tri kune minus neporezna i druga davanja, a na šteki konkurencije od primjerice 170 kuna, pak, zarade je 23 kune. TDR želi preko malih trgovaca izbaciti konkurenciju, smatra Trstenjak. Voditelj ureda za odnose s javnošću Adris grupe Predrag Grubić ističe pak kako su se TDR-u dramatično promijenili uvjeti poslovanja, kako njihovu prodajnu politiku diktiraju tržišni uvjeti te su u skladu s tim promijenili svoju prodajnu politiku pa tako i model obračuna visine naknade trgovcima.
ZAGREB - Na tekućem računu platne bilance Hrvatske za prva tri tromjesečja 2010. godine iskazuje se suficit u iznosu od 273,4 milijuna eura, dok je u istom razdoblju prethodne godine ostvaren deficit od 946 milijuna eura, pokazuju preliminarni podaci Hrvatske narodne banke. U središnjoj banci očekuju da bi u cijeloj 2010. manjak na tekućem računu platne bilance mogao biti manji od polovine onoga iz 2009. (od 5,5 posto BDP-a) te iznositi 2,1 posto ocijenjenog BDP-a. Ostvarenim kretanjima za prva tri tromjesečja 2010. najviše pridonosi osjetni pad deficita u robnoj razmjeni s inozemstvom potaknut rastom izvoza i padom uvoza, uz blago povećanje suficita na računima usluga i tekućih transfera. Kod usluga porastu su najviše pridonijeli rastući prihodi od usluga prijevoza i ostalih usluga, dok su prihodi od turističkih usluga nešto slabiji nego u 2009., i to usprkos većem broju dolazaka stranih gostiju u glavnoj turističkoj sezoni. Uzrok tome je u slabijoj prosječnoj potrošnji inozemnih turista. Prihodi od turizma u prva su tri tromjesečja prošle godine iznosili 5,65 milijardi eura i bili su za 134,9 milijuna eura ili za 2,3 posto manji nego u istom razdoblju godine prije. Takvo je smanjenje prihoda ostvareno dok je istodobno, po podacima Državnog zavoda za statistiku, u prvih devet prošlogodišnjih mjeseci u Hrvatskoj zabilježen porast broja dolazaka inozemnih turista za 4,6 posto i broja noćenja za 3,6 posto.
ZAGREB - Iz Ine su putem Zagrebačke burze izvijestili da je u blizini naftnog polja Žutica istražnom bušotinom nakon ispitivanja, otkriveno naftno polje Selec-1. Ispitivanje na preko 2.000 metara dubine pokazalo je dotok nafte u dnevnoj količini od oko 30 prostornih metara i preko 30.000 prostornih metara plina na dan. Satelitsko polje Selec-1 nalazi se u blizini postojećeg proizvodnog polja Žutica i njegove infrastrukture te će na taj način biti olakšano njegovo privođenje proizvodnji jer nisu potrebna veća ulaganja za razradu kakva bi bila da polje nije u blizini već postojećeg. Daljnjom analizom rezultata ispitivanja omogućit će se preciznije vrednovanje novog nalazišta i procjena komercijalnosti rezervi ugljikovodika nakon čega će se pristupiti izradi plana razrade polja, navode iz Ine.
ZAGREB - Dionički indeksi Zagrebačke burze danas bilježe blagi rast, Crobex za 0,45 posto na 2.160,37 bodova, a Cobex10 za 0,20 posto na 1.180,36 bodova. Redovni promet Burze iznosio je danas 69,4 milijuna kuna, a više od polovice tog prometa ostvareno je dionicom Ine. Promet dionicom Ine danas je iznosio 39,7 milijuna kuna. Cijena Inine dionice porasla je blagih 0,09 posto na 3.205 kuna. Još je osam dionica imalo promete veće od milijun kuna. Po prometu slijedi dionica HT-a sa 5,7 milijuna kuna, uz pad cijene za 0,17 posto na 295 kuna. Dionica Ingre protrgovano je za 4,9 milijuna kuna, a cijena joj je pala 2,98 posto, na 14,99 kuna. Promet od 3,3 milijuna kuna imala je dionica Janafa čija je cijena porasla 6,26 posto, na 3.197,42 kune. Rast cijene od 3,39 posto bilježi dionica Dalekovoda, na 279,98 kuna, kojom je ostvaren promet nešto veći od tri milijuna kuna. Dionica Liburnia Riviera Hotela (LRH) ojačala je 0,32 posto, uz promet od 1,6 milijuna kuna. Milijunski promet ostvarile su još dionice Belja, Končar EI i PBZ-a. Pritom je dionica Belja poskupila 1,30 posto, a dionica PBZ-a 2,25 posto, dok je dionica Končara EI oslabila 1,82 posto.
ZAGREB - Zbog manjeg udjela ročnih pozajmica u ugovorenom prometu nego proteklog trgovinskog dana, na Tržištu novca danas je prosječna kamatna značajno pala. Danas je prijavljeno 132,46 milijuna kuna potražnje, dok je ponuda bila 107,46 milijuna kuna. Većina prometa odnosila se prekonoćne pozajmice, kojih je plasirano 55 milijuna kuna, uz kamatnu stopu od 0,62 posto, što je 0,01 postotni bod manje nego u srijedu. Ukupni promet na Tržištu novca danas je iznosio 57,46 milijuna kuna, a prosječna kamatna stopa je smanjena s u srijedu zabilježenih 1,34 na 0,71 posto.