Konferencija je održana u Ministarstvu turizma nakon radnog sastanka ministra Bajsa i direktora Glavnog ureda Hrvatske turističke zajednice (HTZ) Nike Bulića s predstavnicima Udruge hrvatskih putničkih agencija (UHPA).
Naznačivši da su domaće i strane putničke agencije te touroperatori zadnje dvije godine bili partneri i oslonac hrvatskog turizma, te da će to biti i iduće godine, ministar Bajs je kazao da se dobra suradnja s njima zasniva na modelima udruženog oglašavanja.
Za iduću godinu predviđeno je 12 takvih modela po kojima hrvatski javni turistički sektor popola udružuje novac s privatnim, a prema završenom natječaju za taj posao (21. prosinca) zanimanje domaćih, i posebno stranih touroperatora veće je nego lani.
Nakon što se razmotri gotovo 400 pristiglih zahtjeva ministar Bajs očekuje da će do 15. siječnja 2011. biti potpisana i većina ugovora, ukupne vrijednosti blizu 150 milijuna kuna ili 10 milijuna kuna više nego lani. Temeljem toga u Hrvatsku bi iduće godine trebalo organizirano doći 2,6 milijuna stranih turista, kazao je.
Za iduću godinu naglasio je kako bi, sudeći prema svim svjetskim prognozama, za turizam mogla biti i teža nego ova, ali da Hrvatska slijedom pravovremene pripreme i objavljenih mjera ranije od konkurencije ipak očekuje zadržavanje svoje konkurentnosti i udjela u europskom turizmu.
To znači dalji rast dolazaka i noćenja, ali možda u manjim postocima nego ove godine, koja je za hrvatski turizam bila dobra, što će, vjeruje, potvrditi i skori podaci Hrvatske narodne banke o prihodima od turizma.
Jedan od važnijih partnera za uspjeh turističke godine bila je i ostaje UHPA, čiji je predsjednik Boris Žgomba na konferenciji istaknuo da je ove godine temeljem mjera udruženog oglašavanja u Hrvatskoj za gotovo 7 posto u odnosu na lani povećan broj organiziranih turističkih dolazaka.
Ti su dolasci, kako ističe, važni za stabilno i uravnoteženo poslovanje cijelog sektora, umanjuju utjecaj dolazaka 'last minute', a za razliku od Europe, gdje su u padu, u Hrvatskoj zadnje dvije godine rastu nakon gotovo sedmogodišnjeg trenda pada. Kazao je i da u ukupnim godišnjim turističkim dolascima u Hrvatskoj organizirani imaju udjel nešto malo viši od 35 posto, a u pred i posezoni i veći, gotovo od 80 posto.