FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Svijet u 9,30 sati

ZAGREB, 18. prosinca 2010. (Hina) - Pregled vijesti iz svijeta do 9,30 sati:

WASHINGTON - Američki State Department u petak je ponovio potporu istrazi optužbiaiz izvješća Vijeća Europe o trgovini ljudskim organima na Kosovu, uz ocjenu da su se takve optužbe i ranije pojavljivale, te isticanje da one neće promijeniti odnos SAD-a prema Kosovu. Na pitanje o izvješću o trgovini organima na Kosovu glasnogovornik State Departmenta Philip Crowley rekao je u petak na brifingu za novinare kako su "neka od tih pitanja i ranije bila pod istragom", ali da u mjeri u kojoj to izvješće baca novo svjetlo na njih "trebaju biti do kraja istražena". Na pitanje je li američka administracija kontaktirala vladu na Kosovu oko tih pitanja, Crowley je kazao da mu to nije poznato. "Ne mislim da će to iz temelja promijeniti odnose SAD-a i Kosova", rekao je Crowley te dodao kako se "ti odnosi temelje na obostranim interesima, a ne na određenim osobama". Na upit vidi li probleme u nastavku odnosa s kosovskim dužnosnicima, posebno s premijerom Hashimom Thacijem, Crowley je odgovorio da je svatko nevin dok mu se ne dokaže krivnja. Posebni izvjestitelj Vijeća Europe Dick Marty je u četvrtak objavio izvješće u kojem vodstvo Oslobodilačke vojske Kosova optužuje da su srpskim zatočenicima na Kosovu i sjeveru Albanije uzimali organe te ih prodavali za transplantaciju. Na čelu te skupine navodno je bio sadašnji kosovski premijer Hashim Thaci, tvrdi se u izvješću koje je on nazvao skandaloznim i punim laži.

UJEDINJENI NARODI - Glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon najavio je u petak osnivanje neovisne stručne skupine za istragu epidemije kolere na Haitiju za koju neki Haićani optužuju UN-ove mirovnjake iz Nepala. Od kada je u listopadu na Haitiju izbila epidemija kolere više od 91.000 osoba je obolila a više 2000 umrlo od te bolesti. Prošlog su mjeseca prosvjednici kamenovali ophodnju UN-a i uzvikivali slogane optužujući UN-ovu misiju da je donijela bolest. Prošlog su tjedna istraživači iz SAD-a izvijestili da je soj kolere odgovoran za epidemiju došao iz južne Azije i da je vrlo sličan onoj koja se pojavljuje u Bnagladešu. Ujedinjeni narodi su do sada govorili da nema znanstvenog dokaza da su pripadnici nepalske bojne odgovorni za bolest te da da su svi vojnici na testiranju bili negativni. No s obzirom da optužbe nisu prestale Ban je rekao da ostaju "pitanja i legitimne zabrinutosti koje zahtijevaju najbolji odgovor koji znanost može dati". On je novinarima nakon konzultacija sa čelnicom Svjetske zdravstvene organizacije Margaret Chen rekao da osniva međunarodnu stručnu skupinu koja će biti "potpuno neovisna i imati puni pristup prostorima i osoblju UN-a".

WASHINGTON - Sarah Palin odigrala je značajnu ulogu u definiranju politike Republikanske stranke u ovoj godini, ali se još uvijek suočava s velikim preprekama ako se odluči uključiti u utrku za predsjedničke izbore u SAD-u 2012., pokazuje anketa The Washington Posta i ABC Newsa objavljena u petak. Šest od 10 birača je kazalo da ne bi ni razmotrili glasovanje za bivšu guvernerku Aljaske, ako ona krene u utrku za Bijelu kuću, a u hipotetičkom ogledu s Obamom 2012. osvojila bi 40 posto glasova, prema 53 posto za Obamu. Unatoč stalne medijske prisutnosti ove jeseni, sudjelovanja u kampanji za kongresne izbore i njezin 'reality TV show' "Sarah Palin's Alaska", Palin se suočava sa sve većim protivljenjem njezinoj mogućoj kandidaturi. Samo osam posto svih registriranih birača kazalo je da će definitivno glasovati za Palin za predsjednicu, dok 31 posto kaže kako bi to razmotrili. Ukupno, 59 posto Amerikanaca kaže da neće glasovati za nju, dok je u studenom 2009. tako odgovorilo 53 posto ispitanih. Čak i među republikancima, 29 posto je izjavilo da ne bi podržalo njezinu kandidaturu. Palin najviše potpore ima kod republikanskih žena i konzervativnih republikanaca. Među neovisnim biračima 62 posto kaže da sigurno neće glasovati za nju. Istraživanje je pokazalo da je i Obamina privlačnost za birače ograničena, jer 44 posto birača kaže da ne bi ni razmotrilo glasovanje za njega 2012., dok je samo 25 posto definitivno za njega. Među neovisnim biračima, 40 posto kažu da neće glasovati za Obamu, 36 posto kaže da će ga uzeti u obzir, a 21 posto kaže da će ga sigurno podržati.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙