BRUXELLES - Od početka sljedeće godine bankovna tajna neće više moći biti opravdanje u Europskoj uniji za uskratu podataka u istragama o prekograničnim utajama poreza, odlučile su zemlje članice. Ministri financija zemalja članica EU-a postigli su u utorak takav dogovor pošto su prije godinu dana Austrija i Luxembourg, koje su zadržale neki oblik bankovne tajne, blokirale reformu. "To je velik korak naprijed u borbi protiv utaje poreza i poreznih prijevara u Europskoj uniji. Utajivači poreza više se neće moći koristiti bankovnom tajnom kao izgovorom", izjavio je porezni povjerenik Algirdas Šemeta. Po dogovoru, zemlja članica moći će tražiti podatke o nekoj osobi od neke druge zemlje članice, ako točno navede ime te osobe jer nema obveze za odgovore na neodređene zahtjeve, što se naziva "hvatanjem informacija". Isto tako, dogovoreno je da nema retroaktivnosti, što znači da će se moći razmjenjivati samo podatci nakon 1. siječnja 2011. Informacije koje će se moći razmjenjivati odnose se na plaće, mirovine, prihode od iznajmljivanja nekretnina, dividende i prihode koji proizlaze iz prava intelektualnog vlasništva.
SKOPLJE - Međunarodni monetarni fond objavio je u srijedu da je Makedonija zatražila zajam od 480 milijuna eura na razdoblje od dvije godine kako bi poduprla gospodarstvo. Izvršni direktor MMF-a Dominique Strauss-Kahn kazao je da će u kratkom roku zatražiti od izvršnog odbora te institucije da usvoji zahtjev. Makedonska vlada ističe da će iskoristiti novac za sređivanje stanja u javnim financijama i za kapitalna ulaganja. Očekuje da će gospodarstvo u ovoj godini porasti po stopi od dva posto koja bi u idućoj trebala porasti na 3,5 posto.
BRUXELLES - Europska komisija produljila je u srijedu rok za postupno ukidanje subvencija gubitaškim rudnicima ugljena u Europskoj uniji do 2018., odustavši time od početnih prijedloga kojima se Njemačka snažno usprotivila, kazali su izvori u Bruxellesu. U srpnju je Bruxelles poručio da nekonkurentni rudnici moraju biti zatvoreni najkasnije do 15. listopada 2014., tvrdeći da su subvencije štetne po okoliš i da narušavaju ravnopravnu tržišnu utakmicu. Njemačka industrija ugljena u velikoj mjeri ovisi o državnoj pomoći, te se Berlin potužio da bi poštivanje tog roka dovelo u pitanje konkurentnost njemačke industrije ugljena i rezultiralo ukidanjem prevelikog broja radnih mjesta. Njemačka planira ukinuti subvencije do 2018. nakon produljenog razdoblja preustroja. Revidirani prijedlog EK uzeo je u obzir njemačke zahtjeve i u srijedu ga je usvojio kolegij povjerenika EU-a, kazao je za novinsku agenciju dpa neimenovani izvor u Bruxellesu. Subvencije bi se zauzvrat trebale početi progresivno ukidati od 2015., istaknuli su dužnosnici Komisije. Uz Njemačku, samo su Rumunjska i Španjolska izravno pogođene ukidanjem subvencija, što znači da nijedna druga država EU-a nema određeni gospodarski razlog da se suprotstavi pro-njemačkom kompromisu.
BRUXELLES - Europska unija odredila je za pet tajvanskih i južnokorejskih proizvođača elektronike novčanu kaznu ukupne vrijednosti 649 milijuna eura zbog dogovaranja cijena LCD panela u razdoblju između 2001. i 2006. Šesta tvrtka u kartelu, Samsung Electronics, koja je također sudjelovala u namještanju cijena, izbjegla je kaznu jer je odlučila prijaviti nezakonito udruživanje, izvijestila je Europska komisija. Korporacija Chimei InnoLUx dobila je najveću kaznu u visini 300 milijuna eura, LG Display mora platiti 215 milijuna a AU Optronics 116,8 milijuna eura. Dvije manje tvrtke, Chunghwa Picture Tubes i korporacija HannStar Displays, moraju platiti devet milijuna, odnosno 8,1 milijuna eura. "Bio je to jako dobro organiziran kartel", izjavio je europski povjerenik za zaštitu tržišnog natjecanja Joaquin Almunia. Između listopada 2001. i veljače 2006. kompanije su se sastale oko 60 puta, uglavnom u tajvanskim hotelima na takozvanim "kristalnim sastancima". Osim cijena, razmijenjivale su i informacije o budućim planovima proizvodnje i drugim poslovnim planovima, priopćila je Komisija. Kartel je utjecao na prodaju LCD zaslona na europskom tržištu čija je vrijednost oko sedam milijardi eura, rekao je Almunia.
BRUXELLES - Europska komisija razmišlja o tome kako još smanjiti troškove roaminga kako bi se do 2015. izjednačile cijene mobilnog telefoniranja u inozemstvu i unutar domaće mreže, objavila je u srijedu povjerenica za digitalnu agendu Neelie Kroes. Komisija je u srijedu pokrenula javnu raspravu i pozvala sve zainteresirane strane da iznesu svoja stajališta o pravilima EU-a o roamingu i prijedloge kako poboljšati konkurentnost u području mobilne telefonije, a zaštititi interese potrošača i pružatelja usluga. "Velike razlike između cijena za pozive unutar nacionalne mreže i cijena roaminga nemaju mjesta u istinski jedinstvenu europskom unutarnjem tržištu. Moramo ukloniti uzrok sadašnjih zapreka, to jest nedostatak konkurentnosti, te pronaći trajno rješenje", izjavila je povjerenica Kroes. Europska unija je ograničila cijene roaminga za glasovne pozive i slanje SMS poruka. Telekomunikacijski operateri odredili su cijene vrlo blizu dopuštenu limitu, ali su zadržali neopravdano visoke marže za usluge roaminga, što je u suprotnosti s postavljenim ciljem da se u EU-u do 2015. razlike u cijenama telefoniranja u nacionalnim mrežama i u inozemstvu "približe nuli", navodi EK.
BRUXELLES - Europska komisija obustavila je u srijedu postupak protiv kartičarske tvrtke Visa nakon što se obvezala da će smanjiti pristojbe na prekogranične i transakcije debitnim karticama unutar devet članica Europske unije. Visa će tako ubuduće naplaćivati pristojbe u visini 0,2 posto vrijednosti za prekogranične i transakcije unutar Grčke, Mađarske, Islanda, Irske, Italije, Luksemburga, Nizozemske, Malte i Švedske. Ta će odluka biti pravno obvezujuća u razdoblju od četiri godine. U 2009. Europska komisija optužila je tu tvrtku da utvrđenom visinom pristojbi onemogućuje konkurenciju među bankama. U svibnju je Bruxelles odlučio ispitati prijedlog Vise o sniženju sporne pristojbe. Analiza je pokazala da prijedlog podrazumijeva sniženje sadašnje pristojbe za 30 do 40 posto, istaknuli su u Bruxellesu. Riječ je međubankovnim pristojbama koje trgovci plaćaju bankama i kartičarskim tvrtkama za obradu svake transakcije obavljene debitnim i kreditnim karticama.
TOKIO - Članica grupe Toyota Motor gradit će u Indiji tvornicu za preradu rijetkih metala kako opskrba tom traženom robom ne bi ovisila isključivo o Kini, priopćeno je u srijedu iz te japanske tvrtke. Japanska trgovinska kuća Toyota Tsusho u priopćenju je izvijestila da će od 2012. u Japan izvoziti tri do četiti tisuće tona rijetkih metala godišnje. Rijetki metali koriste se u proizvodnji hibridnih automobila, mobilnih telefona i drugih proizvoda utemeljenih na razvijenoj tehnologiji. Tvrtka će početi graditi pogon u indijskoj državi Orissa početkom 2011. a do kraja te godine trebala bi pokrenuti i proizvodnju, u suradnji s japanskom kompanijom Shin-Etsu Chemical i Indian Rare Earthsom, podružnicom tvrtke Nuclear Power Corp od India u vlasništvu države. Toyota Tsusho objavio je da razvija projekte eksploatacije rijetkih metala i u Vijetnamu. Kina je početkom rujna obustavile isporuke rijetkih metala Japanu, prosvjedujući zbog uhićenja kineskog kapetana čiji se ribarski brod sudario s plovilom japanske Obalne straže na spornom otočju u Istočnokineskom moru.
LONDON - Dolar je u srijedu ojačao prema drugim vodećim svjetskim valutama na međunarodnim tržištima zbog skoka prinosa po 10-godišnjim američkim obveznicama, nakon što je prijedlog o produljenju važenja aktualnih poreznih olakšica ojačao očekivanja vezana uz rast američkog gospodarstva. Euro je u takvom ozračju oslabio 0,1 posto, na 1,3244 dolara. Američka valuta ojačala je i prema japanskoj, za dodatnih 0,4 posto, na 83,9 jena, nakon što je u utorak zabilježila najveći dnevni skok u posljednja tri mjeseca. Trgovce je na veće kupovine dolara potaknuo skok prinosa po 10-godišnjim američkim obveznicama na 3,25 posto, najvišu razinu od kraja lipnja.