U sklopu izložbe prvi su put predstavljeni obrađeni izvorni dokumenti, predmeti i fotografije koje su darovale policijske udruge i branitelji Dubrovnika, Udruga dragovoljaca Domovinskog rata iz Konavala i dubrovačka Udruga dragovoljaca HRM-a.
Među ostalim, može se vidjeti Siemensova centrala napravljena u Češkoj uoči Drugoga svjetskog rata, kojom su se tijekom Domovinskog rata koristile hrvatske policijske snage u Konavlima, malokalibarski pištolj-olovka s punjenjem od jednog metka, napravljen u Dubrovniku za potrebe pregovarača i zapovjedništva obrane grada, Stajerov snajper koji je nosio legendarni dubrovački branitelj, pokojni Hamdija Kovač te originalne ratne zastave HRM-a i odreda naoružanih brodova i ratne zastave 163. dubrovačke brigade s plamencem.
Predstavljena je i ratna građa prikupljena zahvaljujući Zavičajnom klubu Imoćana u Dubrovniku, a u sklopu te građe posebice se ističe strojnica s Golubova kamena koju je za potrebe izložbe posudio Zdenko Šarić Zebra, zapovjednik 3. imotske bojne koja je 1. srpnja 1992. zauzela Golubov kamen i oduzela tu strojnicu koja je mjesecima onemogućavala komunikaciju Mokošice i grada Dubrovnika.
Kao rezultat suradnje s Hrvatskim memorijalnim dokumentacijskim centrom, dio izložbe posvećen je i stradanju Šibenika u Domovinskom ratu.
Autor izložbe koju je pripremio Muzej suvremene povijesti dubrovačkih muzeja je Mišo Đuraš.