"Osobito sam istaknula mogućnosti koje imaju dvije naše luke, Rijeka i Ploče. Mogućnosti koje primjerice te dvije luke imaju kao otvorena vrata za egipatske proizvode i robu, za Europu, odnosno zemlje Europske unije, srednje i jugoistočne Europe", rekla je Kosor u Kairu u izjavi za novinare dodajući da je ukazala i na potencijal Ploča i kao luke za BiH.
"Egipat i Hrvatska imaju dobru suradnju koja se vidi i u robnoj razmjeni u iznosu od 130 milijuna dolara. Imamo kompatibilne politike. Hrvatska je predvodnik u regiji Balkana, baš kao što je Egipat na čelu svoje regije", istaknuo je Nazif.
Nakon sastanka s premijerom Nazifom Kosor se sastala s predsjednikom egipatskog parlamenta Ahmadom Fathi Sorourom kojemu je zahvalila na srdačnoj dobrodošlici te čestitala na rezultatima nedavno provedenih parlamentarnih izbora.
Govoreći o skorom završetku pregovora RH s Europskom unijom, predsjednica vlade istaknula je kako će se Hrvatska kao 28. članica snažno zauzimati za jačanje suradnje između Europske unije i Egipta.
Izraženo je zadovoljstvo odnosima između dviju zemalja i istaknut je obostran interes za jačanjem gospodarske suradnje. Posjet premijerke Kosor od posebnog je značaja za gospodarsku suradnju, rečeno je na sastanku, a u tom je kontekstu bilo riječi i o večerašnjem Hrvatsko-egipatskom poslovnom forumu na kojem će predsjednica vlade egipatskim gospodarstvenicima predstaviti 30-ak investicijskih projekata. Također se razgovaralo o mogućnostima suradnje na području kulture, znanosti i turizma.
U središtu posjeta premijerke Kosor su gospodarski odnosi zbog čega su s njom u Kairo doputovali i predstavnici četrdesetak hrvatskih tvrtki iz 18 različitih sektora.
Tijekom njezina posjeta očekuje se i potpisivanje Memoranduma o razumijevanju između Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva RH i Ministarstva trgovine i industrije Egipta o osnivanju Hrvatsko-egipatskog poslovnog vijeća.
Uspon gospodarskih odnosa između Kaira i Zagreba počeo je prošlogodišnjim posjetom egipatskog predsjednika Hosnija Mubaraka Hrvatskoj koji je sa sobom doveo veliko gospodarsko izaslanstvo. Tada je Egipat ponovno izrazio želju za uzimanjem u koncesiju Riječke luke za što su i danas zainteresirani, posebice zbog činjenice da preko Hrvatske mogu ući i na ostala regionalna tržišta.
Svoj su interes u tome prepoznali i hrvatski gospodarstvenici. Tako na primjer u Egiptu još od Drugog svjetskog rata u pustinji leži 26 milijuna mina pa su u Kairo stigli i predstavnici hrvatskih stručnjaka za to područje. Tu su i tvrtke koje su već prisutne na egipatskom tržištu poput Geofizike i Ine, a stigla je i Podravka koja se može izboriti za poziciju svojim halal proizvodima. Egipat je ogromno tržište od 80 milijuna ljudi, a zajedno s ostalim arapskim zemljama udružen je u zonu slobodne trgovine.