Skupu, koji su u povodu obilježavanja 20 godina prvih višestranačkih izbora u Republici Hrvatskoj organizirali FPZ i GONG, sudjelovali su potpredsjednik Hrvatskog sabora Vladimir Šeks , bivši hrvatski predsjednik Stjepan Mesić, profesor na FPZ-u Goran Čular te predstavnici Državnog izbornog povjerenstva, bivši saborski zastupnici, novinari i dr.
Govoreći o nacrtu izmjena i dopuna Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor, koje slijede promjene Ustava te ustavnog zakona pravima nacionalnih manjina, Šeks je uz ostalo rekao da je njima uz ostalo utvrđeno, da se pripadnicima nacionalnih manjina, koji u stanovništvu RH sudjeluju s više od 1,5 posto stanovništva (Srbi), jamči najmanje tri zastupnička mjesta u Hrvatskom saboru. Manjine koje u stanovništvu RH sudjeluju s manje od 1,5 posto pored općeg prava, imale bi i posebno biračko pravo tj. dva glasa, dodao je Šeks.
Osvrćući se na prve višestranačke izbore u Republici Hrvatskoj, Mesić je rekao kako je Sabor, koji je proizašao iz višestranačkih izbora 1990., bio autentični odraz višestranačja i demokracije koja se tek počela graditi. Napominjući kako su ti izbori možda bili možda jedan od najvećih iskoraka u Hrvatskom saboru, rekao je da oni nisu smjeli biti "startni signal za čistke, netoleranciju, a u izvjesnom slučaju i zločine". Upozorio je da Hrvatska ni danas još nema do kraja formiranu političko-stranačku scenu niti do kraja formirane političke stranke. "I dalje živimo u 'produžetku drugog poluvremena' stvaranja hrvatske države", smatra Mesić. Jednim od glavnih problema parlamentarnog života ocijenio je to što izbori nisu personalizirani, a u strankama vlada prezidencijalizam.
Ocijenio je da se Hrvatska danas, uz gospodarsku krizu, nalazi i u krizi morala. "Suočeni smo s time da su korupcija i organizirani kriminal ušli u sve pore društvenog bića, da su nam mlade generacije zatrovane neznanjem i lažima o prošlosti te u sve većoj mjeri sklone rješavanju svakoga, pa i najmanjeg problema, grubom silom", rekao je Mesić.
Analizirajući rezultate istraživanja koje su se o ponašanju birača radile na FPZ-u od 1990. do 2010. Goran Čular rekao je da u hrvatskom stranačkom sustavu postoji tendencija dvostranačju te pad participacije na izborima, posebice mladih.
Tijekom diskusije je, uz ostalo, upozoreno na problem nesređenih biračkih popisa, da zbog načina preračunavanja glasova u mandate postoji dosta 'propalih' glasova te da zbog velikih i, kako je rečeno, nelogičnih, izbornih jedinica postoji slaba veza između birača i saborskih zastupnika.