"Građani Bosne i Hercegovine nebrojeno puta su sasvim jasno rekli što žele - članstvo u Europskoj uniji. Sada njihovi predstavnici, oni koji su izabrani u listopadu, moraju raditi na tome da ih tamo i dovedu. Provedba europskog programa ekonomskih, socijalnih i ustavnih reformi izravno će riješiti glavne izazove s kojima se suočavaju građani BiH", stoji u izjavi visokog predstavnika Valentina Inzka.
Kako je priopćeno iz OHR-a, austrijski diplomat na čelu međunarodne uprave u BiH ističe kako su se susjedi Bosne i Hercegovine distancirali od šovinizma koji je ranije bio prisutan "i aktivno rade na tome da razviju klimu suradnje iz koje će svaka zemlja u regiji imati koristi'.
"U međuvremenu, Europska unija proaktivno radi na tome da svim zemljama zapadnog Balkana pomogne da se pripreme za punopravno članstvo i kao dio tih napora EU pruža Bosni i Hercegovini praktičnu potporu i ekonomsku pomoć u vrijednosti od oko 100 miliona eura na godinu", dodaje Inzko.
Ocijenio je kako su posljednje četiri godine bile vrijeme stagnacije BiH, dodajući kako se političari moraju okrenuti usklađivanju ustava s europskim standardima te jačanju gospodarstva.
"I dok obilježavamo petnaestu godišnjicu Daytona, vidimo zemlju koja ima materijalne i ljudske resurse da ponovo postane ekonomija s najbržom stopom rasta u jugoistočnoj Europi. Ova zemlja se nalazi u fazi kada je uspjeh nadohvat ruke. Kad je uspjeh moguć - sa samo malo više dobre političke volje i više poštovanja drugog", poručio je Inzko.
Mirovni sporazum kojim je zaustavljen rat u BiH i uspostavljene njezine državne strukture potpisali su 21. studenoga 1995. u američkoj vojnoj bazi u Daytonu tadašnji predsjednici Hrvatske Franjo Tuđman, bivše SR Jugoslavije Slobodan Milošević i predsjednik predsjedništva BiH Alija Izetbegović.
Provedbu sporazuma za BiH nadzire Ured visokog međunarodnog predstavnika kojemu je trenutačno na čelu Valentin Inzko.