Iz programa obilježavanja izbačeno je postavljanje spomen-ploče na zgradu Doma zdravlja, negdašnje bolnice, jer je Dom zdravlja jučer izvijestio antifašističke udruge kako ne da suglasnost za postavljanje spomen-ploče na mjestu stare, razbijene početkom devedestih godina.
Bivši hrvatski predsjednik Stjepan Mesić nazvao je sprječavanje vraćanja spomen-ploče na mjesto gdje je godinama stajala" sramotom za Karlovac i Karlovačku županiju, ali i za Hrvatsku".
"Svjedoci smo recidiva povijesnih zabluda, idejnih lutanja i otvorenog poricanja vrijednosti NOB-a, a sve uz relativiziranje zločinačkog karaktera nacifašizma i ustaštva kao ovdašnje inačice", rekao je. Uz tvrdnju kako je jasno i dokumentirano da su antifašisti pobijedili najveće zlo koje je pogodilo čovječanstvo u 20. stoljeću, Mesić je rekao da su antifašisti, kojima je pripadao i Većeslav Holjevac, postavili temelje samostalne hrvatske države koja gradi demokraciju i druge uvjete da s punim pravom tražimo svoje mjesto u ujedinjenoj Europi.
Skup je u ime Karlovačke županije i župana Ivana Vučića pozdravio njegov zamjenik Milenko Rebić. Čelnici grada Karlovca nisu se odazvali pozivu.
Prije skupa, na spomenik skojevcu Ivici Gojaku uz stari Koranski most, gdje je poginuo u povlačenju iz akcije upada u okupirani Karlovac i tadašnju bolnicu 17. studenoga 1941., položeni su vijenci i zapaljene svijeće.
U izjavama za medije sudionici su komentirali činjenicu da je danas u ime karlovačke Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata njezin predsjednik Petar Banić položio vijenac ispred Doma zdravlja u spomen na dvojicu ustaša koje su na današnji dan 1941. godine ubili partizani s Holjevcem na čelu te je Holjevca opetovano nazvao "četničko-komunističkim teroristom i zločincem".
"I budalaština je demokratsko pravo, ali je opasno što fašizam jaše u mnogim zemljama u svijetu", bio je komentar bivšeg predsjednika Mesića.
Tatjana Holjevac rekla je kako njezin otac s četnicima ima zajedničko samo to što su joj oni ranili majku. "Šteta što je među nama puno neznalica koji sad već imaju i svoje sljedbenike, a najžalosnije je što među njima ima i branitelja iz Domovinskog rata", rekla je.
Upravo u vrijeme održavanja SAB-ova skupa, od Banićeva postupka ogradio se Zbor ratnih udruga iz Domovinskog rata Karlovačke županije, koji okuplja oko 15 tisuća branitelja.
U priopćenju piše da su udruge pripadnika 110., 129., 137. i 143. brigade te Udruga specijalne policije Grom, Udruga ratnih veterana 3. bojne 2. gardijske brigade i Udruga 6. topničko-raketnog diviziona Karlovac u sastavu Zbora, a ne Koordinacije. Sve te udruge "rade na zaštiti digniteta i istine o Domovinkom ratu, bez ikakvih ideoloških, političkih i interesnih upletanja, u skladu sa službenom državnom politikom i Ustavom", piše u priopćenju.