FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - svijet - ukratko do 17,30 sati

ZAGREB, 16. studenog 2010. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz svijeta do 17,30 sati.

WASHINGTON - Proizvođačke cijene u SAD-u porasle su u listopadu četvrti mjesec zaredom slijedom najsnažnijeg poskupljenja benzina od siječnja, pokazali su u utorak objavljeni podaci američke vlade, a što je ipak nešto niža stopa rasta no što su analitičari očekivali. Američko ministarstvo rada priopćilo je da je indeks proizvođačkih cijena u listopadu uvećan za 0,4 posto u odnosu na prethodni mjesec. Time je nastavljen tempo njezina rasta iz rujna i kolovoza. Analitičari su očekivali još snažniji rast. Glavni je motor rasta bilo poskupljenje benzina za 9,8 posto, po najvišoj stopi od siječnja. Ako se izuzmu cijene hrane i energenata, podložne snažnim oscilacijama, temeljni je indeks cijena u listopadu zabilježio 0,6-postotni pad, najsnažniji u četiri godine. Na godišnjoj razini indeks je u listopadu porastao za 4,3 posto.

BEČ/ATENA - Grčka nije ispunila preuzete obveze prema Europskoj uniji koje su bile uvjet za pomoć toj posrnuloj članici eurozone i stoga Austrija nije odobrila isplatu nove tranše pomoći vladi u Ateni, kazao je u utorak austrijski ministar financija Josef Proell. "Grčkoj su postavljeni vrlo jasni uvjeti za pomoć EU-a. No, kako sada stvari stoje, Grčka nije ispunila planirano na strani obveza po pitanju poreza", kazao je Proell novinarima. Stoga Austrija još nije odobrila novu tranšu pomoći Grčkoj, koja iznosi približno 190 milijuna eura. "Imamo najnovije podatke. S austrijskog stajališta, ne postoji razlog da se isplati tranša u prosincu", kazao je Proell. U ponedjeljak su Grčkoj u desetodnevni posjet stigla trojica visokih dužnosnika za reviziju iz Međunarodnog monetarnog fonda, Europske unije i Europske središnje banke kako bi utvrdili učinke strogih mjera štednja koje je vlada u Ateni morala provesti i temeljem njih procijenili ispunjava li uvjete određene u sklopu paketa pomoći dogovorenog u svibnju.

DUBLIN - Zaposleni u irskom javnom sektoru suočeni su s rizikom dodatnog smanjenja plaća i novog vala otkaza, a na udaru bi se mogla naći i 'nedodirljiva' niska stopa korporativnog poreza ako Dublin zatraži međunarodnu pomoć, upozoravaju ekonomisti. Europska središnja banka i zemlje eurozone žele da Irska prihvati paket pomoći kako bi se spriječila destabilizacija bloka. Izvor iz EU-a kazao je da bi eventualnu pomoć finacirali Europa i Međunarodni monetarni fond (MMF). "Žele staviti Irsku u karantenu, suzbiti irsku zarazu“, rekao je Ray Kinsella, profesor bankarstva i financijskih usluga na Sveučilištu u Dublinu. Mogućnosti proračunskih rezova u Irskoj ograničene su činjenicom da se ta zemlja suočava s usvajanjem četvrtog štedljivog proračuna u nešto više od dvije godine. Premijer Brian Cowen predstavit će u drugoj polovini mjeseca četverogodišnji plan uštede 15 milijardi eura kroz fiskalne prilagodbe. ali je obećao sindikatima u javnom sektoru da u sklopu novog ciklusa štednje neće dodatno smanjivati njihove plaće, ni ukidati radna mjesta.

BUDIMPEŠTA - Mađarska vladajuća koalicija desnog centra, na čelu s premijerom Viktorom Orbanom, oduzela je u utorak ustavnom sudu ovlasti za ocjenjivanje zakona kojima se reguliraju ključna pitanja gospodarske politike. Parlament je odobrio odgovarajući ustavni amandman, nakon što je sud 26. listopada odbacio Vladin prijedlog zakona o uvođenju retroaktivnih kaznenih poreza na otpremnine u institucijama koje se financiraju iz državnog proračuna. To znači da ustavni sud ubuduće više neće moći ocjenjivati prijedloge zakona na područjima o kojima se građani već sada ne mogu izjašnjavati na referendumu. Vlada će sada moći progurati značajnije mjere gospodarske politike, poput one koja omogućuje dobrovoljni prijenos sredstava iz privatnih mirovinskih fondova u državni sektor. Taj će potez omogućiti Orbanovom kabinetu da privremeno suspendira transfer obveznih doznaka u privatne mirovinske fondove. Te su mjere zajedno s privremenim dodatnim porezom za banke i određene privredne grane ključni dijelovi plana koji bi trebao omogućiti svođenje proračunskog manjka u idućoj godini ispod propisanog plafona Europske unije od tri posto BDP-a.

WASHINGTON - Američki automobilski div General Motors objavio je u utorak da je zbog pojačane potražnje povisio za 14 posto procjenu raspona cijena redovnih dionica koje će biti ponuđene na početnoj javnoj ponudi. Tvrtka sada planira u ponudi, koja počinje u četvrtak, prikupiti čak 12 milijardi dolara. GM je povisio procjenu na raspon između 32 i 33 dolara po dionici, u odnosu na prethodno predviđenih 26 do 29 dolara. Američki porezni obveznici vjerojatno će tu objavu dočekati kao dobru vijest, budući da trenutno posjeduju 61-posto udjela u GM-u, nakon što mu je vlada u 2009. pomogla s 50 milijardi dolara.

BERLIN - Njemački telekomunikacijski div Deutsche Telekom objavio je da će u korist nekoliko udruga i zaklada uplatiti ukupno 1,7 milijuna eura, kako bi poboljšao svoj ugled narušen prisluškivanjem koje je provodio 2005. i 2006. godine. Nekad državni monopolist, a danas grupa u čijoj vlasničkoj strukturi država ima 32 posto udjela, DT objašnjava donaciju kao dug svima koji su bili prisluškivani. Godine 2008., DT je priznao da je prisluškivao određen broj osoba, među kojima i novinara, da bi otkrio odakle cure povjerljive informacije. U Bonnu gdje je sjedište grupe, zbog te afere počeo je i sudski proces protiv DT-a. Darovanih 1,7 milijuna eura bit će raspoređeno na nekoliko korisnika među kojima su udruge za zaštitu privatnih podataka i udruge protiv diskriminacije i rasizma. DT je u trećem tromjesečju ostvario neto dobit veću od milijarde eura, a ukupni prihod od 15,6 milijardi eura.

BENTONVILLE - Najveći svjetski maloprodajni lanac Walmart izvijestio je u utorak o 2,6-postotnom rastu prihoda u trećem tromjesečju u odnosu na isto razdoblje 2009. Neto prihodi bila su u trećem tromjesečju u visini 101,2 milijardi dolara, u usporedbi s 98,7 milijardi dolara u trećem tromjesečju prošle godine. Dobit je u trećem tromjesečju, koje je završilo 31. listopada, iznosila 3,44 milijarde dolara, odnosno 95 centi po dionici, u usporedbi s 3,15 milijardi, odnosno 82 centa po dionici, u istom razdoblju lani. Grupa je rezultate pripisala poboljšanoj prodaji u inozemstvu, za 9,3 posto i širenju na američkom tržištu. Walmart ima 8.692 prodavaonice u 15 zemalja i zapošljava više od dva milijuna radnika.

LONDON - Euro se u utorak oporavio s najniže razine u gotovo sedam tjedana prema dolaru na međunarodnim tržištima valuta, potpomognut boljim od očekivanih njemačkim gospodarskim podacima, no analitičari upozoravaju da je i dalje talac dužničkih problema u eurozoni. U takvim je okolnostima euro prema dolaru ojačao 0,2 posto na 1,3609 dolara, nakon što je nakratko kliznuo na najnižu razinu od kraja rujna od 1,3560 dolara. Dolar je pak skočio na najvišu razinu u šest tjedana prema jenu, te se njime trgovalo po 83,33 jena. Euro je potporu za rast dobio od izvješća koje je pokazalo snažnije od očekivanog poboljšanje povjerenja njemačkih ulagača u studenome, a pomogli su mu i komentari dužnosnika američke središnje banke Fed koji su pritisnuli dolar. Analitičari ipak ističu da je euro i dalje talac dužničkih problema u eurozoni. "U najgorem bi slučaju moglo doći do širenja krize, dok bi neka vrsta pomoći za Irsku mogla euru dati kratkoročni poticaj, iako i dalje očekujemo nastavljen pad eura prema dolaru", ocjenjuje čelnik valutne strategije CIBC-a Jeremy Stretch.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙