Cijena nafte te brzina i uvjerljivost oporavka koji se mogu uzeti kao globalno mjerilo izlaska iz krize utjecat će na proizvodnju i potrošnju raznih vrsta energije, prenose se u priopćenju dijelovi Deloitteova izvještaja "Predviđanja za energetiku u 2011."
Deloitte upozorava na val spajanja i preuzimanja koji se trenutno događa i obuhvaća tvrtke u državnom vlasništvu iz Rusije, Južne Koreje, Brazila i Malezije, te prognozira naredni val koji bi trebao obuhvatiti tvrtke u državnom vlasništvu iz Indije i bivšeg Sovjetskog Saveza.
Pritom će, kako se navodi, kvalitetna integracija nakon preuzimanja biti od ključne važnosti, posebno na tržištima u razvoju gdje integraciju otežavaju složeno vođenje financija, kulturološke razlike i neizvjesno regulatorno okružje.
Dodaje se da će sve jača partnerstva između Kine i država bogatih prirodnim resursima vjerojatno dati dodatni impuls razvitku globalne ekonomije u idućim godinama te da će imati pozitivni učinak na tržište energije i infrastrukturu.
Deloitte očekuje jačanje državnog nadzora nad energetikom potaknutog serijom ekoloških i sigurnosnih incidenata koji su se posljednih godina dogodili u naftnoj i plinskoj industriji.
Predviđa se i širenje korištenja sunčeve energije od industrijskih proizvođača prema malom poduzetništvu i građanstvu, kao i nastavak popularnosti hibridnih električnih vozila, ali i uspon električnih automobila.