Iz Cemexa su izvijestili kako su u suradnji sa Zadružnim savezom Dalmacije i Institutom za poljoprivredu i turizam Poreč te uz podršku splitske tvrtke Čistoća započeli s prikupljanja i zbrinjavanja komine masline nastale preradom u uljarama širom županije. Na taj način će uljari obuhvaćeni ovim projektom po prvi put imati priliku zbrinuti kominu na organiziran i ekološki prihvatljiv način, napominju iz Cemexa.
Ovisno o potrebama uljara Cemex će u njihovim prostorima osigurati postavljanje metalnog kontejnera za prikupljanje komine koja će se koristiti kao biogorivo u tehnološkom procesu proizvodnje klinkera, a korištenjem ove vrste biomase smanjit će se emisije plinova koje nastaju upotrebom fosilnih goriva.
Projekt prikupljanja komine i njenog korištenja u proizvodnom procesu jedan je od elemenata dugoročne strategije poslovanja na načelima održivog razvoja koju primjenjuje Cemex Hrvatska.
Tvrtka je projektom sanacije rudnika iz kojeg crpi sirovinu rekultivirala više od 200.000 četvornih metara prostora mediteranskim raslinjem uključujući i maslenik površine gotovo 35.000 metara četvornih. Radom članova Udruge dragovoljaca veterana Domovinskog rata Dalmacijacementa, većinom zaposlenika Cemexa, nastalo je i djevičansko maslinovo ulje Lintar, prvo hrvatsko ulje dobiveno iz rekultiviranog dijela rudnika.
(Hina) xzjur yds