FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Hrvatska u 21 sat

ZAGREB, 13. studenoga 2010. (Hina) - Pregled vijest iz Hrvatske u 21 sat

SPLIT - Predsjednik Republike Hrvatske Ivo Josipović izjavio je danas u Splitu kako je pad podrške Hrvata ulasku u EU, što su pokazala najnovija istraživanja, "donekle očekivan" jer proces pristupanja traje "predugo". "Pregovori su opterećeni problemima ali u konačnici sam optimist", kazao je Jospipović odgovarajući na novinarska pitanja. Po njegovom mišljenju duljina trajanja pregovaračkog postupka izaziva "određeno nezadovoljstvo" samo po sebi ali tomu doprinose i "neki strahovi u odnosu na europska pravila". "Mislim da je zadaća svih nas-posebice vrha države, ali i svih proeuropskih snaga u Hrvatskoj da građanima vrlo jasno kažemo da Hrvatska bez ulaska u EU nema dobru perspektivu", istaknuo je Josipović. Dodao je kako onaj tko ostane izvan EU "postat će slijepo crijevo, a mi to ne želimo, nego želimo biti prosperitetna država, a ulazak u EU nije sam sebi svrha nego ide upravo za tim ciljem". Josipović je poslijepodne doputovao u trodnevni posjet Splitu gdje je najprije uručio odlikovanje Reda kneza Domagoja s ogrlicom Vidu Stipetiću, umirovljenom admiralu Hrvatske ratne mornarice (HRM). Admiral Stipetić je bio zapovjednik HRM-a od 1996. do 2002. a odlikovao ga je 2002. tadašnji predsjednik Republike Stjepan Mesić, no to mu je odlikovanje tek danas predano. Josipović se zatim sastao sa županom splitsko-dalmatinskim Antom Sanaderom i njegovim suradnicima s kojima je razgovarao o gospodarskoj situaciji u Splitsko-dalmatinskoj županiji gdje, po njegovim riječima, postoji problem "deindustrijalizacije" velikih industrijskih pogona. "Glavni problem je (splitsko) brodogradilište i vjerujem da će Vlada u dogovoru sa sindikatima i Upravom brodogradilišta naći najbolje rješenje. To mi se u ovom trenutku čini najvažnijim", kazao je Josipović novinarima. Na upit kako komentira današnju izjavu premijerke Kosor o rastu industrijske proizvodnje i izvoza, ali unatoč tomu, kako su primjetili novinari, imamo "rupu" u proračunu, Josipović je kazao kako još nije čuo premijerkinu izjavu ali ga veseli svaki dobar podatak. "Rupa u proračunu se može popraviti samo većim prihodima, dakle proizvodnjom i glavna je zadaća Vlade da to osigura", kazao je Josipović. Na upit kako komentira izjavu srbijanskog predsjednika Borisa Tadića da je Srbija spremna povući tužbu protiv Hrvatske za genocid, te što će Hrvatska učiniti i postoje li pritisci EU-a, Josipović je istaknuo kako ne postoje nikakvi pristisci. "Tužbe su rezultat problema koje imamo, ako riješimo probleme onda vjerojatno tužbe nemaju puno smisla", kazao je Josipović. "Ali, pitanje je jesu li ispunjeni uvjeti za povlačenje tužbe i sam čin mogućeg povlačenja tužbe je u rukama Vlade, koja o tomu odlučuje", dodao je. Predsjednik Josipović se popodne u Splitu sastao i s predstavnicima Udruge antifašista, a zatim i sa članovima županijske udruge slijepih.

SPLIT - Predsjednik Republike Ivo Josipović na večerašnjem predavanju o borbi protiv korupcije, održanom na splitskom Sveučilištu, izrazio je nezadovoljstvo malim brojem sudskih presuda za kazneno djelo „pranja novca“. „U našoj pravosudnoj povijesti do sada su donesene samo dvije ili tri presude za kazneno djelo 'pranja novca'„ rekao je Josipović. Naglasio je kako je spriječavanje „pranja novca“ od iznimne važnosti za Hrvatsku jer postoje slučajevi u kojim su se pojedinci domogli „ekstremno visokih iznosa novca“ na nezakonit način. „Hrvatska je visokokourumpirana zemlja u kojoj je korupcija duboko ušla u sve pore društva i postala način života, ali je u posljednje vrijeme primjetno da u cijelom društvu sazrijeva svijest o neminovnosti borbe protiv nje“, ocijenio je Josipović. Istaknuo je kako je borba protiv korupcije „možda ključ ulaska Hrvatske u EU“, te da na tomu ustrajavaju i predstavnici EU-a. Predsjednik Republike je također naglasio kako je nužno u borbi protiv korupcije „pod poseban fokus staviti političare“, jer oni pridonose korupciji koja je, kako je rekao, "povezana s vlašću i moći". „Proces privatizacije unesrećio je naše gospodarstvo i unazadio Hrvatsku nekoliko desetljeća, ne samo ekonomski, već i moralno“, kazao je Josipović, dodavši da je u pretvorbi i privatizaciji bez posla ostalo 400.000 ljudi. Smatra kako korupcija nije samo nacionalni problem, jer gotovo da nema slučaja korupcije a da nema međunarodnu komponentu. Napomenuo je kako u Hrvatskoj gotovo da nema ni jednog koruptivnog slučaja a da nije povezan s nekom stranom zemljom te dodao kako na to upozorava i u svojim razgovorima s predstavnicima stranih zemalja. „Često predstavnicima iz inozemstva kažem da Hrvatska ima problem s korupcijom ali da je on povezan možda i sa zemljom iz koje dolazi sugovornik“, rekao je Josipović. „Kriminalci iz zemalja naše regije često bolje surađuju nego države, ali to se sada mijenja unaprijeđenjem suradnje između država u regiji“, kazao je.

KNIN - Na Kninskoj tvrđavi danas je osmi naraštaj kadeta Časničke škole Hrvatskoga vojnog učilišta "Petar Zrinski" položio svečanu prisegu, kojom su postali pripadnici Oružanih snaga RH, priopćeno je iz Ministarstva obrane RH. U nazočnosti vojnih i civilnih dužnosnika te svojih roditelja, rodbine i prijatelja, prisegu su položila 74 kadeta, od čega je 15 kadetkinja, koji se školuju na Sveučilištu u Zagrebu i Splitu. Čestike kadetima uputili su izaslanik ministra obrane, državni tajnik MORH-a Mate Raboteg i ravnatelj Hrvatskog vojnog učilišta „Petar Zrinski“, general bojnik Mirko Šundov. U obraćanju kadetima državni tajnik Raboteg naglasio je značaj vojnog poziva kao i potrebu za stručnim i sposobnim časnicima i dočasnicima u Oružanih snaga RH. "Vi predstavljate ne samo sebe, već i svoju Domovinu ma gdje bili, vi ste predstavnici pobjedničke vojske“ naglasio je državni tajnik. Čestitajući na svečanoj prisezi general Šundov je istaknuo kako su kadeti imali više mogućnosti u svom izboru, ali su se opredjeli za program civilno-vojnog školovanja "Kadet", na čemu im je čestitao i izrazio svoju podršku u daljnjem stjecanju novih znanja i vještina kako na fakultetu, tako i u Oružanim snaga RH. Prije svečanog čina prisege kadeti su se upoznali i s granama Oružanih snaga RH. Tako su u četvrtak, 11. studenoga, posjetili 93. zrakoplovnu bazu u Zemuniku kod Zadra, gdje su se upoznali s funkcioniranjem Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i Protuzračne obrane (HRZ i PZO). Tom prigodom posjetili su u Zadru i stalni postav Muzeja crkvene umjetnosti "Zlato i srebro grada Zadra". Također su posjetili Hrvatsku ratnu mornaricu (HRM) te brod HRM-a "Faust Vrančić", a primio ih je i zapovjednik HRM-a, kontraadmiral Ante Urlić i zamjenik zapovjednika Gardijsko motorizirane brigade u Kninu, brigadir Tihomir Kundid. Danas je kadetima održana prezentacija o Domovinskom ratu s posebnim osvrtom na operaciju "Oluja", te stratešku i povijesnu ulogu grada Knina.

ZAGREB - Rektor Sveučilišta u Zagrebu Aleksa Bjeliš potpisao je Memorandum o suglasnosti o suradnji u akademskom, istraživačkom i institucionalnom području s kanadskim Sveučilištem Saskatchewan iz Toronta kojim je uspostavljen prvi formalan okvir suradnje tih dvaju sveučilišta, priopćio je danas Ured za odnose s javnošću zagrebačkoga Sveučilišta. Memorandum je potpisan jučer, 12. studenoga, u prisutnosti veleposlanice Republike Hrvatske u Kanadi Vesele Mrđen Korać i konzula Republike Hrvatske u Torontu Ljubinka Matešića, Njime je predviđeno da se u roku od šest mjeseci izradi akcijski plan kojim će obje strane utvrditi prioritetne aktivnosti i vremensku dinamiku za njihovo ostvarivanje. Kako se ističe, svako od sveučilišta potpisnika Memoranduma obratit će se i svojim vladama kako bi se pripremio i širi okvirni sporazum kojim bi se, u području obrazovanja i znanosti, i drugim hrvatskim institucijama omogućila suradnja s kanadskom provincijom Saskatchewan. Tijekom boravka u Torontu, od 11. do 13. studenoga ove godine, rektor Bjeliš razgovarao je i s predstavnicima Sveučilišta Toronto te posjetio Institut za istraživanje života poznatoga hrvatskog znanstvenika dr. Igora Štagljara. Na poziv predsjednika udruge AMCA Toronto (Almae Matris Alumni Croaticae - Udruga bivših studenata hrvatskih sveučilišta) Nikole Demarina bio je počasni gost na svečanom obilježavanju 20. obljetnice te udruge gdje se susreo s članovima hrvatske akademske zajednice u Kanadi.

UDBINA - Pripadnici Hrvatske gorske službe spašavanja (HGSS) kasno poslijepodne spasili su paraglajdera (M.Š.) koji je pao na minski sumnjivo područje na području Bilopolja kraj Udbine. Dojava o padu paraglajdera u HGSS je stigla oko 15 sati. Letač je pao u šumu te mu je krilo ostalo zakvačeno za stablo, no nije zadobio ozljede. Budući da je pao na minski sumnjivo područje nakon konzultacije s Hrvatskim centrom za razminiravanje (HCR) odlučeno je da ga se izvuče iz zraka. Posredovanjem Centra 112 HGSS je zatražio uključivanje helikoptera Hrvatskog ratnog zrakoplovstva (HRZ). S obzirom da je dan bio na izmaku počela je "utrka s vremenom kako bi se prije mraka stiglo doletjeti do Udbinem, locirati paraglajdera i nakon toga ga izvući na sigurno", ističe pročelnik HGSS-a Vinko Prizmić. Ekipa letača spašavatelja HGSS-a iz Splita i posada HRZ-a u žurnoj akciji tek pred nadolazećim mrakom, usapjela je locirati i izvući paraglajdera s vrlo teškog terena. Inače na tom se području Like danas okupilo više od 50 letača koji su koristili povoljno vrijeme i vjetar za svoje zračne aktivnosti. Paraglajdera M.Š. vjetar je vjerojatno odnio u pogrešnom smjeru, no srećom sve je završilo bez posljedica, navode u HGSS-u.

ZAGREB - Novi roman književnika Hrvoja Hitreca o hrvatskom banu Josipu Jelačiću "Što Bog dade i sreća junačka" predstavljen je danas na Interliberu na Zagrebačkom velesajmu. O romanu je govorila urednica Miroslava Vučić i profesorica Filozofskoga fakulteta u Osijeku Helena Sablić Tomić. Urednica Vučić je naglasila kako Hitrec o banu Jelačiću ne piše kao sveznajući pripovjedač nego o njemu progovara preko 12 banovih suvremenika i članova obitelji. "Roman 'Što Bog dade i sreća junačka' je intrigantna i zanimljiva priča", rekla je Sablić Tomić ocijenivši kako je autor priču o banu Jelačiću ispripovijedao na moderan način. Istaknula je kako za razliku od klasičnoga povijesnog romana, u kojem kod glavnih likova do izražaja dolaze samo njihove vrline, Hitrec svoju priču o Jelačiću gradi na temelju dojmova banovih suvremenika koji ne prešućuju ni njegove mane. "Roman je fikcijska mozaična priča o povijesti nastala na temelju činjenica", rekla je dodavši kako je u priči zbilja referentna točka teksta te sastavnica djela, koju čine imena osoba, opisani događaji, gradovi i zanimanja. Smatra kako je riječ o novopovijesnom romanu koji korespondira s našim vremenom. Roman "Što Bog dade i sreća junačka" je literarizirana biografija bana Josipa Jelačića, o kojem u 12 priča govore supruga Sofija, seržan Luka, Dimitrije Demetar, Dragojla Jernavić, grof Franjo Kulmer, knez Alfred Windischgraetz, Hermina Jelačić, barun Edgar de Corberon, Omer paša Latas, car Franjo Josip, nadbiskup Juraj Haulik i Ljudevit Gaj.

ZAGREB - Na Dan crvenih pandi mladunci iz zagrebačkoga Zoološkog vrta (ZOO), koji su na svijet došli 25. lipnja, dobili su imena Bambu i Coco, priopćeno je danas iz zagrebačkoga ZOO-a. Kako se ističe, bio je to i najsvečaniji dio obilježavanja Dana crvenih pandi u zagrebačkome Zoološkom vrtu. Mladi mužjak dobio je ime Bambu, a njegova sestra Coco. Ta je imena ocjenjivački sud izabrao između čak 800 prijedloga posjetitelja vrta, a objavila ih je crvenokosa glazbenica Anđa Marić, koja je time postala i kuma malim crvenim pandama. Inače, Bambu i Coco su već drugi podmladak ženke Amelie i mužjaka Jorrita, navode u Zološkom vrtu. Ravnateljica zagrebačkoga Zoološkog vrta Davorka Maljković podsjetila je da je jedna od najvažnijih zadaća zooloških vrtova očuvanje ugroženih vrsta te da su djelatnici zagrebačkoga ZOO-a upravo zbog toga iznimno ponosni što se crvene pande uspješno razmnožavaju u Zagrebu. Istaknula je da je svaki mladunac iznimno vrijedan budući da ih u europskim zoološkim vrtovima ima mali broj. Dan crvenih panda obilježen je ove godine prvi put diljem svijeta kako bi se upozorilo na važnost očuvanja crvenih pandi u njihovu prirodnom staništu, na obroncima Himalaje. Inicijativa je potekla od Mreže crvene pande (Red Panda Network), međunarodne organizacije koja se bavi zaštitom crvenih pandi u prirodi. Zahvaljujući zagrebačkom ZOO-u i Hrvatska se uspješno uključila u taj veliki međunarodni projekt, ističe zoologinja zagrebačkoga ZOO-a Maša Ljuština.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙