ZAGREB - Hrvatska je dosad ostvarila velik napredak u pregovaračkom procesu s Europskom unijom, a pregovori o svim preostalim poglavljima bit će teški pri čemu će brzina njihova zatvaranja ovisiti samo o Hrvatskoj, rekao je u srijedu u Zagrebu šef Delegacije Europske unije u Hrvatskoj Paul Vandoren, na predstavljanju izvješća o napretku Hrvatske. "Hrvatska je ostvarila velik napredak, zatvorila je 25 od 35 pregovaračkih poglavlja, ali čekaju je teški pregovori o preostalim poglavljima", rekao je Vandoren na konferenciji za novinare. Naglasio je složenost pregovora o poglavlju Pravosuđe i temeljna prava (23). "Nužno je ostvariti napredak u reformi pravosuđa, borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala i poštivanju temeljnih prava", rekao je Vandoren. "Također, Hrvatska se mora pozabaviti nasljeđem rata, kako što su problem izbjeglica, ratnih zločina i pune suradnje s Međunarodnim sudom za ratne zločine", rekao je. Europska komisija u utorak je objavila izvješća o napretku zemalja kandidata i potencijalnih kandidata koje su na različitim stupnjevima u procesu pridruživanja Europskoj uniji. U izvješću o napretku Hrvatske, rekao je, posebno su pohvaljeni poboljšani bilateralni odnosi u regiji. Hrvatska je unaprijedila odnose sa Slovenijom, kao i sa Srbijom, rekao je Vandoren i dodao kako se daljnji napredak očekuje u skorom posjetu Hrvatskoj srbijanskoga predsjednika Borisa Tadića. Vandorenu je ovo prvo predstavljanje godišnjega izvješća o napretku, a rekao je "kako se nada da će biti i jedino", te citirao riječi europskoga povjerenika za proširenje Štefana Fuelea: "Konačni je cilj sve bliže i bliže". Na novinarsko pitanje o točnom datumu ulaska Hrvatske u EU, rekao je da tempo ovisi o spremnosti Hrvatske "koja mora uvjeriti 27 zemalja EU-a i Europsku komisiju da je spremna" te da je ostvarila potrebne gospodarske, političke, zakonodavne i pravosudne reforme, rekao je. "Nijedno od preostalih poglavlja neće biti lako, ali sve je u hrvatskim rukama", rekao je Vandoren. Na pitanje o tvrdnji bivšega premijera Ive Sanadera da je on žrtva političkih progona na putu Hrvatske u Europsku uniju, o čemu je Sanader navodno pisao Europskoj komisiji i veleposlanicima EU-a u Zagrebu, Vandoren je rekao kako ta pisma nije vidio, a Europska komisija nije potvrdila primitak. "Čuo sam da je poslao i (šefu Europske komisije Joseu Manuelu) Barrosu, ali Bruxelles nije potvrdio primitak". Mogu samo citirati riječi hrvatske premijerke Jadranke Kosor, rekao je, "nitko ne može biti iznad zakona" te objasnio kako sve institucije moraju odraditi svoj posao.
SARAJEVO - Predsjedništvo Bosne i Hercegovine u novom sazivu konstituirano je u srijedu u Sarajevu, čime je počela uspostava nove vlasti u toj zemlji na temelju rezultata izbora provedenih 3. listopada. Na svečanoj sjednici, u nazočnosti predstavnika diplomatskog zbora akreditiranih u BiH, dužnost članova Predsjedništva u četverogodišnjemu mandatu preuzeli su Željko Komšić kao hrvatski član te Nebojša Radmanović kao srpski član, koji su na tim dužnostima bili i u protekle četiri godine. Novi bošnjački član Predsjedništva BiH je Bakir Izetbegović, koji je u izbornoj utrci porazio Harisa Silajdžića. U skladu s redovitom osmomjesečnom rotacijom na mjestu predsjedatelja Predsjedništva BiH, tu je dužnost u srijedu preuzeo Radmanović. On je u inauguralnom govoru istaknuo kako je isključivo suradnja, dogovor i dijalog "jedni način vođenja politike u složenoj i višenacionalnoj i sukobima opterećenoj zajednici kakva je BiH". Radmanović je najavio kako će se i dalje boriti za integriranje BiH u Europsku uniju, no pritom, za razliku od Komšića i Izetbegovića, nije spomenuo povezivanje s NATO-om. Stranka nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorada Dodika, čiji je i Radmanović član, i dosad je bila krajnje suzdržana glede uključivanja BiH u NATO te zahtijeva da se o tome provede referendum na razini enititeta. Radmanović je zatražio i što brže zatvaranje Ureda visokog predstavnika za BiH (OHR), a kritizirao je i dosadašnju ulogu "dijela međunarodne zajednice" u BiH, ocjenjujući kako je ona često griješila namećući rješenja, čime je, po njegovu sudu, otežavala proces unutarnjeg dogovaranja. Željko Komšić, koji je za hrvatskog člana Predsjedništva BiH u još jednome mandatu izabran kao kandidat Socijaldemokratske partije (SDP), istaknuo je u govoru da se nikada neće voditi uskostranačkim interesima, da će se zauzimati za opstojnost i punu ravnopravnost hrvatskog naroda u BiH i njegov ravnopravni ustavnopravni položaj te da će se s jednakim žarom boriti za svakog građanina BiH, bez obzira na njegovu nacionalnu pripadnost. Komšić je rekao i to kako, bez obzira na neka postignuća, malo tko može reći da je bio zadovoljan onim što je u BiH učinjeno u protekle četiri godine jer beznađe, gospodarska kriza i siromaštvo nastavljaju uništavati kvalitetu života u toj zemlji. "To se mora promijeniti, i to očekuju svi građani ove zemlje", dodao je Komšić. Poručio je i susjednim državama da će se zauzimati za normalizaciju odnosa i dobrosusjedsku suradnju uz uvažavanje ravnopravnosti i nemiješanja u unutarnje poslove. Bakir Izetbegović podsjetio je pak na riječi svojeg oca Alije Izetbegovića, prvog predsjednika Predsjedništva BiH, koji je odnos prema BiH definirao tvrdnjom kako ta država nije tek komad zemlje na Balkanu, nego ideja. "To je uvjerenje da ljudi različitih vjera, nacija i kulturnih tradicija mogu živjeti zajedno", istaknuo je Izetbegović i najavio kako će to biti i moto njegova djelovanja u državnom vrhu.
SARAJEVO - Zastupnički dom Parlamenta Bosne i Hercegovine u novom sazivu trebao bi biti konstituiran 30. studenoga na temelju dogovora koji u srijedu postigli predstavnici političkih stranaka koje su osvojile mandate u tom tijelu na izborima održanima 3. listopada. Kako je najavljeno nakon konzultacija zatvorenih za javnost, održanih u Sarajevu, 30. studenoga trebali bi biti izabrani predsjedatelj Zastupničkog doma i njegova dva zamjenika te članovi povjerenstva koje će imati zadaću pripremiti izbor novoga Vijeća ministara BiH. "Predstavnici političkih stranaka dogovorili su se na konzultacijama da podupru i pojačaju političko dogovaranje o uspostavi parlamentarne većine kako bi proces uspostave vlasti bio brži", stoji u priopćenju poslanom medijima. Zastupnički dom Parlamenta BiH čine 42 zastupnika, a najviše mjesta, po osam, na izborima provedenim 3. listopada osvojile su Socijaldemokratska partija (BiH) i Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD). Sedam zastupničkih mjesta dobila je Stranka demokratske akcije (SDA), po četiri mandata dobile su Srpska demokratska stranka (SDS) i Savez za bolju budućnost (SBB), tri mjesta pripala su HDZ-u BiH, po dva koaliciji HDZ 1990-HSP i Stranci za BiH (SBiH) te po jedno mjesto Narodnoj stranci "Radom za boljitak", Partiji demokratskog progresa (PDP) i Demokratskome narodnom savezu (DNS). U tijeku su pregovori stranaka s najvećim brojem mandata o uspostavi vladajuće većine, no oni za sada nisu dali konkretne rezultate. Pretpostavlja se kako će konačan rezultat ovisiti o pregovorima SDP-a i SNSD-a, no predstavnici tih dviju najjačih stranaka još nisu izravno razgovarali.
MOSTAR - Saša Savinović, petooptuženi za otmicu bivšeg hrvatskog člana BiH Predsjedništva Ante Jelavića izjasnio se da nije kriv na početku sudskog procesa koji je protiv njega u srijedu započeo pred Općinskim sudom u Konjicu. Proces protiv Savinovića vodi se u BiH jer nije bio dostupan sudskim organima Republike Hrvatske, a optužnica je identična onoj na temelju koje je četvoricu Jelavićevih otmičara Marija Miličevića, Vladu Ćurića, Dalibora Prgometa i Vlatka Miličevića Vrhovni sud Republike Hrvatske pravomoćno osudio početkom studenoga. Savinović je pred sudskim vijećem u Konjicu rekao kako se ne osjeća krivim, iako su mediji najavljivali da će priznati krivnju i nagoditi se o visini kazne. Tužitelj Sead Đikić rekao je kako će sada sudski postupak ići redovitim tijekom s iznošenjem dokaza tužiteljstva, među kojima su i dokazi koji su ustupljeni iz Republike Hrvatske. Savinović će odgovarati po svim točkama optužnice za otmicu kao i četvorica koji su osuđena u Hrvatskoj. Kako se precizira u optužnici, Savinović je tijekom otmice imao ulogu vozača te je na zagrebačkoj tržnici u Utrinama s ostalim osumnjičenicima Jelavića nasilno ugurao u automobil, kojim ga je prevezao u BiH i zatočio u Rami u travnju prošle godine. Jelavić je, po osobnom kazivanju, uspio pobjeći iz obiteljske kuće jednoga od otmičara Vlade Ćurića iz Rame te se prebaciti u Hrvatsku.
VATIKAN - Drugi čovjek Vatikana kardinal Tarcisio Bertone zatražio je u srijedu od iračkih vlasti, nakon novog niza napada na kršćane u kojem je poginulo šest ljudi, da ozbiljno razmotre problem zaštite njihove zajednice. Zaštita kršćana u Iraku je "problem o kojem smo razgovarali s iračkim vlastima i nadamo se da će biti ozbiljno razmotren", rekao je državni tajnik Vatikana novinarima, prenose talijanske agencije. On je vrlo "bolnima" nazvao posljednje napade na kuće i dućane kršćana, u kojima su ranjene 33 osobe. Dodao je da Vatikan razmišlja o teškom problemu progona kršćana, neizrecivoj patnji kršćenske zajednice u svijetu, posebice u Iraku, ali i u Pakistanu. Novi niz napada odvijao se deset dana nakon masakra tijekom mise u katoličkoj sirskoj katedrali u Bagdadu kada su stradala 44 vjernika i dva svećenika. Papa Benedikt XVI. je 1. studenoga na dan Svih Svetih osudio "apsurdno i okrutno nasilje nad nezaštićenim osobama okupljenim u Božjoj kući, mjestu ljubavi i pomirenja.
SEUL - Američki predsjednik Barack Obama doputovao je u srijedu u Seul na summit G20, u jeku svađe zbog valutnog tečaja i neravnoteže u međunarodnoj razmjeni. Predsjednički zrakoplov Air Force One koji je zbog oblaka pepela iz vulkana Merapija poletio iz Indonezije dva sata ranije, sletio je u zračnu luku u Seulu. Američki predsjednik će se u četvrtak u Seulu sastati s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel i kineskim kolegom Hu Jintaom koji je zemlje G20 pozvao da "pokažu odgovornost i sučele se s vlastitim problemima". Nakon najave da američka središnja banka planira otkupiti od ministarstva financija obveznice u iznosu od 600 milijarda dolara, sve se češće čuju kritike u Europi i u Aziji protiv politike gospodarskog oporavka Washingtona koji slabi tečaj dolara i napuhuje priljev spekulativnog kapitala u brzorastuće zemlje. U utorak se visoki dužnosnici ministarstava financija zaduženi za izradu prijedloga završnog priopćenja za čelnike zemalja G20 nisu mogli dogovoriti, izvijestio je u srijedu glasnogovornik južnokorejskog predsjedništva. Novi sastanak treba se održati u srijedu.
BEOGRAD - Srbijanska vlada u srijedu je odlučila ne pozvati srbijansko stanovništvo na Kosovu da iziđe na tamošnje izvanredne parlamentarne izbore, najavljene za 12. prosinca, ocijenivši kako za to nema uvjeta. "U povodu najave održavanja izvanrednih parlamentarnih izbora na Kosovu i Metohiji, raspisanih od institucija u Prištini, vlada Republike Srbije danas je ocijenila da se nisu stekli uvjeti da srbijansko stanovništvo s Kosova i Metohije pozove da iziđu na izbore", stoji u priopćenju vlade. Srbijanska vlada smatra nužnim da se putem dijaloga između Beograda i Prištine što prije postigne održivo i trajno rješenje za pitanje Kosova, koje će, kako se navodi, biti prihvatljivo za obje strane i dovesti do povijesnog pomirenja srbijanskog i albanskog naroda te osigurati trajni mir, kao i europsku perspektivu cijele regije. Vršitelj dužnosti predsjednika Kosova i predsjednik parlamenta Jakup Krasniqi 2. studenog objavio je kako je raspustio Skupštinu Kosova i zakazao za 12. prosinca izvanredne izbore. Odluka je slijedila nakon što je Skupština Kosova izglasala nepovjerenje vladi premijera Hashima Thacija. Nakon što je kosovski predsjednik Fatmir Sejdiu sredinom rujna podnio ostavku pošto je Ustavni sud zaključio kako je prekršio Ustav istodobno obnašajući dužnost predsjednika države i čelnika Demokratske lige Kosova (LDK), Krasniqi je nedavno zakazao prijevremene izbore za 13. veljače 2011. Izlazak LDK-a iz koalicijske vlade s Thacijevom Demokratskom strankom Kosova izazvao je, međutim, institucionalnu krizu što je rezultiralo izglasavanjem nepovjerenja vladi u Skupštini Kosova, raspuštanja parlamenta i zakazivanja izvanrednih izbora.
KABUL - Nerješavanje pritužbi na sporne afganistanske parlamentarne izbore, što je dio "obrasca prijevara i obmana", samo će gurnuti Afganistan prema pobuni, upozorili su u srijedu ljutiti zastupnici i kandidati. Oko 300 parlamentaraca i kandidata okupilo se u Kabulu na posljednjem u nizu prosvjeda koji su počeli protekloga tjedna. Izbore od 18. rujna smatraju ilegalnima i pozivaju na poništenje rezultata te raspisivanje novih izbora. Konačni izborni rezultati nisu objavljeni ni više od sedam tjedana nakon glasovanja, dok dužnosnici analiziraju tisuće prigovora koji dovode u pitanje vjerodostojnost afganistanske vlade uoči summita NATO-a u Lisabonu ovoga mjeseca na kojem će Afganistan biti glavna tema. Znaci političke nestabilnosti utjecat će vjerojatno i na američkog predsjednika Baracka Obamu kada idući mjesec bude analizirao svoju ratnu strategiju, dok je nasilje diljem Afganistana na vrhuncu otkako su međunarodne snage predvođene SAD-om svrgnuli talibane 2001. Čelnik prosvjednika Daoud Sultanzoy, popularni zastupnik iz zaraćene provincije Ghazni jugozapadno od Kabula, rekao je da su Afganistanci sve ljući zbog odugovlačenja s objavom izbornih rezultata i mnogobrojnih primjera prijevare.
BERLIN - Njemačka kancelarka Angela Merkel i dalje je popularna u Njemačkoj, pokazala su ispitivanja javnog mišljenja objavljena u srijedu, a porast potpore bilježe i njezini koalicijski partneri. Pedeset i šest posto ispitanih smatra da Merkel radi dobro ili vrlo dobro. To je većinom mišljenje pristaša njezinih Kršćanskih demokrata (CDU), ali također i jednog od dva birača oporbenih Socijaldemokrata (SPD) i Zelenih. Ispitivanje je pokazalo veliku potporu reformi CDU-a. Dvije trećine ispitanih želi nastavak reforme ili kažu da bi htjeli da stranka postane manje konzervativna. Ovi su rezultati objavljeni prije stranačke konferencije CDU-a na kojoj se očekuje reizbor Merkel na dužnost čelnice stranke. Drugo ispitivanje javnog mišljenja također je pokazalo porast potpore CDU-u i njegovu koalicijskom partneru Slobodnim demokratima, koji su dobili 37 posto potpore, najviše od kolovoza ove godine. Popularnost Zelenih, koji su imali ključnu ulogu u prosvjedima protiv vlakova koji prijevoze nuklearni otpad, pala je za jedan posto.
BEČ - Austrija je u srijedu prosvjedovala zbog izjave turskoga veleposlanika da se prema Turcima koji žive u Austriji zemlja-domaćin ponaša "kao prema virusu" i da nemaju priliku za integraciju. Prilično nediplomatski za jednoga diplomata, turski veleposlanik u Austriji Kadri Ecvet Tezcan za dnevnik die Presse rekao je i da austrijske stranke ne čine dovoljno u borbi protiv krajnje desnice koja jača na protumuslimanskoj platformi. Austrijsko ministarstvo vanjskih poslova pozvalo je veleposlanika Tezcana na razgovor zbog toga intervjua, a ministar Michael Spindelegger je telefonski izrazio prosvjed turskome ministru vanjskih poslova Ahmetu Davutogluu. "Prešao razne granice. Njegove su riječi neprihvatljive", rekao je glasnogovornik austrijskoga ministarstva Alexander Schallenberg. Tezcan je rekao da Austrijance druge kulture ne zanimaju osim na odmoru. Turci su najveća muslimanska zajednica u Austriji. "Turci su sretni, oni ništa od vas ne traže. Oni samo ne žele da se s njima ne ponašate kao da su neki virus. Društvo bi ih trebalo integrirati i profitirati od toga", rekao je. Problemi u integraciji muslimanskih manjina predmet su rasprave u mnogim zapadnoeuropskim zemljama, osobito u Njemačkoj, Nizozemskoj, Francuskoj i Britaniji. Austrija je jedna od zemalja EU-a skeptičnih prema ulasku Turske.
BEOGRAD - U Srbiji u srijedu istječe rok za početak primjene zakona o zaštiti stanovništva od izloženosti duhanskom dimu, donesenog početkom svibnja, a srbijanske vlasti najavile su od četvrtka pojačani inspekcijski nadzor i visoke novčane kazne prekršiteljima. Pušenje će biti zabranjeno u svakom zatvorenom radnom i javnom prostoru, kao i u javnom prijevozu, pri čemu će pojedinačna kazna za građane iznositi 5000 dinara (oko 47 eura), dok će za tvrtke, institucije i druge pravne osobe kazne iznositi od 500 tisuća do milijun dinara (oko 4700 do 9400 eura). Pušenje će biti dopušteno u dijelovima ugostiteljskih objekata pod uvjetom da je uporabna površina najmanje 80 četvornih metara, te da je pušenje zabranjeno najmanje u polovici toga prostora. Vlasnici ugostiteljskih objekata manjih od 80 četvornih metara moći će odlučiti hoće li njihovi lokali u cijelosti biti pušački li nepušački. Trećina stanovništva u Srbiji puši, a godišnje od posljedica utjecaja duhanskog dima umre 16 tisuća stanovnika, navodi se na službenom portalu srbijanskog ministarstva zdravstva.
TEHERAN - Iran je razvio vlastitu verziju ruskog raketnog sustava S-300 i uskoro će ga testirati, izjavio je iranski dužnosnik u srijedu, mjesec dana nakon što je Moskva zbog UN-ovih sankcija odbila Iranu izručiti svoj sustav. "Iranska (verzija) sustava S-300 se prilagođava na terenu i bit će uskoro testirana kao što su dizajnirani i proizvedeni ostali raketni sustavi dugog dometa", rekao je brigadni general Mohamad Hasan Mansurian, zapovjednik elitne Iranske revolucionarne garde. Svjetske sile u osmogodišnjem su sporu s Iranom oko njegova nuklearnog programa za koji vjeruju da mu je svrha proizvodnja nuklearnog oružja, a ne električne energije kako tvrdi Teheran. Neki zapadni dužnosnici sumnjaju da bi proizvodnja sofisticiranih raketa i javno testiranje oružja moglo pridonijeti cilju razvoja nuklearnog oružja.
FRANKFURT - Njemačka zrakoplovna kompanija Lufthansa objavila je u srijedu da je zbog mjera opreza promijenila motor na jednom od svoja tri Airbusa A380, koji opet leti. "Tijekom pregleda motora odlučili smo zamijeniti jedan od njih", rekao je jedan glasnogovornik te tvrtke, prenosi AFP. On tvrdi da to nema nikakve veze s curenjem ulja na motorima zrakoplova Qantasa i Singapore Airlinesa. Dodao je da zamjena motora u noći s utorka na srijedu nije izazvala nikakvo otkazivanje ni kašnjenje letova. Poput Qantasova A380 i Singapore Airlinesa i Lufthansini zrakoplovi imaju motore Trent 900 britanskog proizvođača Rolls-Roycea. U četvrtak prošlog tjedna jedan od tih motora jednog Qantasova A380 eksplodirao je u letu, pa je izvedeno hitno slijetanje, pri čemu nije bilo žrtava, ali je to izazvalo sumnje u pogrešku na motoru Trent 900. Nakon Qantasa, Singapore Airlines je u srijedu odlučio zamijeniti motore na svojim A380.
ISLAMABAD - Pakistan je vrlo zabrinut i jako razočaran podrškom američkog predsjednika Baracka Obame kandidaturi Indije za stalnu članicu Vijeća sigurnosti UN-a zbog čega je ministarstvo vanjskih poslova u srijedu osudilo takvu "nerazumljivu potporu" njegovu protivniku u regiji. "Vlada je vrlo zabrinuta i jako razočarana američkom odlukom da podrži zahtjev Indije za mjestom stalne članice Vijeća sigurnosti UN-a", stoji u priopćenju pakistanskog MVP-a. Obama je u utorak za posjeta Indiji pozvao New Delhi da zauzme svoje "legitimno" mjesto među svjetskim silama. "Nerazumljivo je da Sjedinjene Države podupiru Indiju", navodi MVP i proziva Indiju za nepoštivanje UN-vih načela i rezolucija. Nekoliko UN-ovih rezolucija pozvalo je, bez rezultata, na održavanje referenduma putem kojeg bi se stanovnici Kašmira izjasnili žele li živjeti u Indiji ili u Pakistanu. Indija se oštro protivi svakoj intervenciji izvana u rješavanju pitanja Kašmira kojeg dijeli s Pakistanom. Od stjecanja neovisnosti 1947., ta je pokrajina bila uzrok dvaju od tri rata što su ih vodile dvije nuklearne sile. Mukotrpne mirovne pregovore Indija i Pakistan počeli su 2004., no prekinula ih je Indija poslije krvavih terorističkih napada na Mumbai 2008.
BRUXELLES - Belgijsko pravosuđe ispituje dvije tvrtke osumnjičene da su ilegalno u Iran izvezle nuklearni materijal koji se može upotrijebiti u vojne svrhe, navelo je u srijedu ministarstvo energetike. Tužbu je 2008. uložila uprava ministarstva energetike, objasnila je glasnogovornica ministra zaduženog za to pitanje Paula Magnettea. Glasnogovornica je rekla da se tužba odnosi na izvoz praha cirkonija, metala koji se koristi u izradi goriva za nuklearne centrale, civilne ili vojne. Belgijska tvrtka nije tražila dozvolu od ministarstva koje ju daje ili odbija nakon stajališta specijalnog povjerenstva te zemlje o neširenju nuklearnog oružja (CANPAN), rekla je glasnogovornica. Druga tužba se odnosi na izvoz osiromašenog uranija koje se uglavnom upotrebljava u izradi oružja za jačanje kapaciteta proboja oklopnih vozila. Glasnogovornica je precizirala da za izvoz osiromašenog uranija u Belgiji nije potrebna dozvola, ali tvrtke koje ga žele nabaviti moraju informirati CANPAN-a o svom planu, što u ovom slučaju nije učinjeno. Nije se preciziralo o kojim se tvrtkama radi, radi neometanja istrage, objasnila je glasnogovornica Marie-Isabelle Gomez. Flamanske i frankofone ekološke stranke, koje su u oporbi, tražile su da se ministri energetike, pravosuđa i vanjskih poslova i predstavnici povjerenstva Federalne agencije za nuklearnu kontrolu o tom problemu očituju pred parlamentom.
JANGUN - Mianmarske službe sigurnosti uskoro trebaju pustiti iz pritvora čelnicu oporbe Aung San Suu Kyi, objavili su službeni izvori u srijedu, nekoliko dana nakon izbora koje Zapad i domaća oporba bezuvjetno osuđuju. Osamnaestomjesečni kućni pritvor dobitnice Nobelove nagrade za mir Suu Kyi, posljednja u nizu sankcija kojima je bila izložena, završava se u subotu. Sve informacije govore da će Suu Kyi, koja je već više od 20 godina simbol demokratskog otpora u Mianmaru, izaći iz pritvora. Njezin najmlađi sin Kim Aris (33), koji živi u Velikoj Britaniji i nije ju vidio već desetak godina, doputovao je u Bangkok gdje pokušava ishoditi vizu. "Još nismo dobili upute nadređenih o oslobađanju. No pripremamo sigurnosni plan za 13. studenoga", rekao je dužnosnik koji nije htio otkriti identitet. Odluka će doći u "zadnji čas", ocijenio je pak drugi mianmarski izvor. Oslobađanje oporbene čelnice događa se nekoliko dana nakon prvih izbora u zadnjih dvadeset godina održanih u nedjelju.