Rashode državnog proračuna definiraju stečena prava u proteklih 15-ak godina i rashode je nemoguće smanjiti za 10 milijardi kuna, a da se ne diraju ta prava, rekao je Šuker govoreći na 18. savjetovanju Hrvatskog društva ekonomista koje se održava u Opatiji.
Šuker smatra i kako se povećanje prihodne strane proračuna ne može ostvariti uvođenjem novih poreza kao što je porez na kapitalnu dobit s obzirom na stanje na tržištu kapitala.
Osvrćući se na prijedloge o sklapanju stand by aranžmana s MMF-om, Šuker je ustvrdio da to nije potrebno jer se izvršavaju obveze iz proračuna i one međunarodne.
Neće MMF provoditi reforme kod nas, te se ne treba zavaravati da će netko drugi napraviti ono što trebamo mi sami, poručio je.
Željko Lovrinčević s Ekonomskog instituta u izlaganju o programu gospodarskog oporavka i ekonomskoj politici posebno se osvrnuo na glavne slabosti koje je kriza u Hrvatskoj razotkrila – antipoduzetničku klimu, korupciju, populizam, rigidnost, manjkavost društvenog suglasja.
Iznoseći očekivana ekonomska kretanja u Hrvatskoj za iduću godinu, Lovrinčević je kazao kako se rast BDP-a u 2011. procjenjuje na 1,6 posto, očekuje se daljnji pad zaposlenosti u prvoj polovici godine, a stanje bi se do kraja iduće godine trebalo popraviti.
Razina javnog duga iznosit će oko 56 posto BDP-a, a slijedeća Vlada ne smije dopustiti njegovo daljnje gomilanje, kazao je Lovrinčević.
Tradicionalno, 18. savjetovanje Hrvatskog društva ekonomista "Ekonomska politika Hrvatske u 2011." okupilo je u Opatiji brojne ekonomiste, predstavnike izvršne vlasti i gospodarstvenike. Tijekom trodnevnog skupa razgovarat će se o aktualnim ekonomskim kretanjima i mjerama ekonomske politike za naredno razdoblje, o investicijama i rastu gospodarstva te investicijama i poduzećima.
(hina) xdsil/xsjun ybn