Istaknuvši da se u kreiranju mjera za 2011. Ministarstvo turizma konzultiralo s Agencijom za zaštitu tržišnog natjecanja (AZTN), koja je i mjere 'prekontrolirala', ministar je kazao da za njih imaju i preporuku AZTN-a koji te mjere ne stavlja pod potpore.
Kazao je i da je AZTN, kao i Europska komisija, još prije pola godine bila u svojevrsnoj kontroli u njegovom Ministarstvu, ispitujući valjanost mjera za 2009. i 2010. i već tada je utvrđeno da je sve korektno.
U mjerama za 2011. se ne radi o potporama nego o udruživanju sredstava javnog i privatnog turističkog sektora i to za oglašavanje po različitim kanalima, što znači da Ministarstvo turizma i Hrvatska turistička zajednica ne daje nikome potpore nego udružuju sredstava s privatnim partnerima.
Sporno bi bilo kada bi Hrvatska za potpore u turizmu, posebno za međunarodne partnere, iduće godine premašila 200 tisuća eura jer bi to, prema prijedlogu, trebao biti limit u Europi, i to nakon što je zbog krize taj limit još ove godine bio 500 tisuća eura, a iduće bi se vratio opet na predkriznih 200 tisuća eura, objasnio je Bajs.
U svakom slučaju Hrvatska neće 'iskočiti' iz zakonskih okvira i pravila EU-a, te se mjere mogu provesti, što je za partnere jako važno, dodao je.
Pritom važnim napominje da se za domaćeg turista može dati potpora koliko neka zemlja želi, pa će tako i Hrvatska to podići za iduću godinu, čak neovisno o proračunu.
Ministar Bajs bio je danas poslijepodne domaćin glavnom tajniku Svjetske turističke organizacije (UNWTO) Talebu Rifaiu na hrvatskom štandu, pri čemu je Rifai pohvalio hrvatske napore za javno-privatnim partenerstvom u turizmu kao i ovogodišnje rezultate.
Na štandu su se danas vodili i brojni poslovni razgovori i dogovori, pa tako i s čelnim ljudima Turističke zajednice Srbije i Beogradskog turističkog sajma oko nastupa Hrvatske iduće godine na tom sajmu.