Dow Jones indeks ojačao je 9 bodova, ili 0,08 posto, na 11.444 boda, dok je S&P porastao 0,39 posto, na 1.225 bodova, a Nasdaq indeks 0,06 posto, na 2.578 bodova.
U listopadu je u SAD-u otvoreno 151.000 novih radnih mjesta, što je prvi rast zaposlenosti od svibnja i dvostruko veći od očekivanja. No, stopa nezaposlenosti ostala je nepromijenjena već treći mjesec zaredom, na 9,6 posto.
Analitičari se slažu da su podaci ohrabrujući jer možda najavljuju brži oporavak tržišta rada, no upozoravaju da bi broj zaposlenih mjesečno trebao rasti za barem 100.000 kako bi se održao korak s rastom populacije.
Premda znatno bolji od očekivanja, ti podaci nisu uspjeli potaknuti snažniji rast cijena dionica jer su ulagači oprezni nakon snažnog rasta cijena dionica proteklih dana, potaknutog objavom novih mjera američke središnje banke za poticanje gospodarstva.
U cijelom ovom tjednu S&P 500 porastao je 3,6 posto, dok su Dow Jones i Nasdaq indeks ojačali 2,9 posto. Sva tri indeksa dosegnula su najviše razine od 2008. godine, što se zahvaljuje uvođenju novog programa Feda za otkup obveznica u iznosu od 600 milijardi dolara u idućih osam mjeseci.
Na tržište je ovoga tjedna pozitivno utjecala i pobjeda republikanaca na izborima za Kongres, što bi, smatra se, trebalo pridonijeti poboljšanju poslovnog okruženja.
„Dobre vijesti su jednostavno dobre vijesti. Tržišta dionica i sirovina dobila su ovoga tjedna sve što su željela, što je sjajno. No, zbog snažnog rasta cijena dionica posljednjih dana, mislim da slijedi blaga korekcija. S druge strane, na tržištu je puno optimizma, a slika s tržišta rada djeluje bolje“, kaže King Lip, direktor u fondu Baker Avenue Asset Management.
Najveći dobitnik bio je jučer financijski sektor, zahvaljujući vijesti da bi Fed uskoro mogao dozvoliti financijski snažnim bankama povećanje dividendi.
S&P indeks financijskog sektora ojačao je 2,1 posto, pri čemu je dionica JPMorgana poskupila 2,9, a Bank of America 1,9 posto.
S druge strane, pale su cijene dionica u telekomunikacijskom, za 0,6 posto, i sektoru zdravstvene njege, za 0,5 posto.
Pod pritiskom je bio i farmaceutski sektor. Dionica Mercka pojeftinila je 2,6, a Pfizera 1,2 posto.
Među najvećim dobitnicama bila je, pak, dionica Starbucksa, s rastom cijena za 3,8 posto, jer je taj lanac kafića izvijestio o boljim tromjesečnim poslovnim rezultatima nego što se očekivalo.
S druge strane, ulagače je razočarao pad kvartalne dobiti Kraft Foodsa, pa je cijena dionice tog prehrambenog proizvođača pala 2,2 posto.
Obujam trgovanja i jučer je, drugi dan zaredom, bio iznadprosječan. Na Wall Streetu, American Stock Exchangeu i Nasdaqu vlasnika je zamijenilo 9,4 milijarde dionica, dok je dosad prosječan dnevni promet u ovoj godini iznosio 8,73 milijarde.
Pritom je na NYSE odnos između dionica koje su dobile i onih koje su izgubile na vrijednosti iznosio 4 naprema 3.
I na europskim su burzama cijene dionica jučer blago porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,21 posto, na 5.875 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 0,29 posto, na 6.754 boda. Pariški CAC ostao je nepromijenjen na 3.916 bodova.