"Važno je prepoznati i odati priznanje činjenici da Hrvatska sada ima uspostavljenu nacionalnu strategiju te mrežu borbe protiv prijevare i korupcije koja u praksi funkcionira, kao i sistematičan sustav informiranja Europske komisije", kazao je Moreau.
Osvrnuvši se na važnost reformi u području javnih financija kako bi se osiguralo postojanje učinkovitog i transparentnog sustava javnih financija te smanjio rizik prijevara i nepravilnosti, Moreau je naglasio kako posao za Hrvatsku ipak još nije gotov.
"Puno toga još treba postići, što je i svrha ovog twinning projekta, a Europska komisija spremna je i dalje u tome podržavati Hrvatsku", kazao je.
Državna tajnica u Ministarstvu financija Ivana Maletić ukazala je na važnost strateškog pristupanja otkrivanju nepravilnosti u nekom sustavu, što osobito vrijedi za sustav financijskog upravljanja, naglasivši ipak da Hrvatska ima još puno posla u širenju svijesti javnosti te stvarnoj implementaciji i operacionalizaciji svih detalja toga sustava.
Učinkovit sustav za prevenciju i otkrivanje iznimno je važan segment u sklopu cjelokupnih pretpristupnih pregovora, a posebno će važan postati za osiguranje integriteta Hrvatske nakon priključenja Uniji, kada će postati korisnica strukturnih fondova i kohezijskog fonda, rečeno je na prezentaciji.
Cilj toga projekta, s proračunom od 250.000 eura financiranom u sklopu Programa Europske unije za Hrvatsku IPA 2007, jest unapređenje sustava zaštite od prijevara i korupcije u Hrvatskoj radi učinkovite koordinacije zakonodavnih, upravnih i operativnih aktivnosti s ciljem zaštite financijskih interesa EU u Hrvatskoj i suradnje s Europskim uredom za borbu protiv prijevara (OLAF).
Planirano trajanje projekta je šest mjeseci, a provodi ga tim stručnjaka iz rumunjskog Odjela za borbu protiv prijevara (DLAF).