FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

CentarNekretnina: cijene nekretnina u Zagrebu sporije padaju nego na Jadranu

ZAGREB, 28. listopada 2010. (Hina) - Prosječna tražena cijena nekretnina u Hrvatskoj u listopadu je u odnosu na rujan niža za 0,8 posto, dok su na godišnjoj razini, u odnosu na prošlogodišnji listopad, tražene cijene nekretnina niže za 5,6 posto, objavio je CentarNekretnina.

Pritom su na najznačajnijem tržištu, u Zagrebu, tražene cijene nekretnina u listopadu u odnosu na rujan pale za 0,2 posto, dok su na godišnjoj razini manje za 6,1 posto.

Na Jadranu su pak cijene u odnosu na prošli mjesec niže za 1,7 posto, a na godišnjoj razini niže su za 4,9 posto.

CentarNekretnina uzeo je u obzir za ovaj izračun preko 448.000 traženih cijena.

Voditelj CentarNekretnina Domenico Devescovi ocjenjuje da je tržište nekretnina u Hrvatskoj izuzetno netransparentno.

Na tržištu postoji nekoliko izvora koji redovito objavljuju analize traženih cijena nekretnina, prate kretanje tih cijena po regijama i gradovima i prikazuju stanje na tržištu i razlike koje postoje s obzirom na tražene cijene i ponudu.

Međutim, naglašava, javnosti bi trebale biti dostupne i informacije o realiziranim kupoprodajnim cijenama.

Javnost nema pristup preciznim i aktualnim podacima o broju prodanih nekretnina s obzirom na njihovu vrstu, lokaciji, niti ostvarenim cijenama. Iz tog razloga se na tržištu špekulira o tome kolika je razlika između traženih i ostvarenih cijena, a da nitko osim kupaca i porezne uprave ne zna kolike su ostvarene cijene.

S ciljem povećanja transparentnosti tržišta nekretnina nadležne bi institucije trebale omogućiti praćenje stvarnog volumena transakcija i ostvarenih cijena na tržištu nekretnina te direktan pristup informacijama zainteresiranoj javnosti.

To bi, smatra Devescovi, bilo moguće realizirati na način da se javnim bilježnicima omogući pristup centralnoj bazi podataka u koju bi upisivali sve potrebne podatke, a podatke učiniti javnim.

Dodaje da se svi podaci o nekretninama, osim podataka o kupoprodajnoj cijeni, ionako nalaze u zemljišnim knjigama, stoga ih je samo potrebno učiniti iskoristivima.

Pritom upozorava da podaci koje porezna uprava šalje nakon pisanog upita nisu aktualni i danas je nemoguće dobiti potpunu informaciju za 2009. godinu, dok je za prijave prispjele u 2010. godini obrada tek započela.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙