FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Reakcije iz svijeta na pogubljenje Sadama Huseina (3)

ZAGREB, 30. prosinca 2006. (Hina) - Finsko predsjedništvo Europske unije u subotu je osudilo pogubljenje Sadama Huseina vješanjem i istaknulo da strahuje od posljedica tog čina na budućnost Iraka.
ZAGREB, 30. prosinca 2006. (Hina) - Finsko predsjedništvo Europske unije u subotu je osudilo pogubljenje Sadama Huseina vješanjem i istaknulo da strahuje od posljedica tog čina na budućnost Iraka.

"Europska unije uvijek se protivila primjeni smrtne kazne i kao što smo već rekli nakon izricanja presude, nije ju trebalo primijeniti ni u ovom slučaju", kazao je finski ministar vanjskih poslova Erkki Tuomioja.

Prema njegovim riječima, pogubljenje bi "moglo potaknuti podjele Iraka u budućnosti, napose zbog ozbiljnih kritika na račun vođenja suđenja".

Finska predsjeda Unijom do 1. siječnja, kada će dužnost predsjedatelja u idućih šest mjeseci preuzeti Njemačka.

U Bruxellesu, glasnogovornica Visokog predstavnika EU za vanjsku politiku Javiera Solane Cristina Gallach podsjetila je nešto ranije da "EU osuđuje zločine koje je počinio Saddam Hussein, ali i smrtnu kaznu koja je nad njim izvršena".

Austrija je za kažnjavanje političara koji počine greške, ali se istodobno protivi smrtnoj kazni, ističe Ministarstvo vanjskih poslova Austrije u povodu pogubljenja adama Huseina. "To vrijedi za sve i bez izuzetka, neovisno o vrsti i težini počinjenih zločina. Nesumnjivo je dokazana krivnja Sadama Huseina za ugnjetavanje vlastitog naroda i ubistvo političkih protivnika, kao i nedužnih civila. Austrijsko načelno stajalište u vezi smrtne kazne, međutim, vrijedi i za ovaj slučaj", podvlači ministarstvo izražavajući nade da će Iračani, nakon izvršenja smrtne kazne, naći snage kako bi radili na pomirenju i nacionalnom jedinstvu zemlje.

Njemačka vlada također je istaknula svoje načelno protivljenje smrtnoj kazni. "Njemačka vlada, kao i EU, načelno se protivi smrtnoj kazni, bez obzira na okolnosti", kaže se u priopćenju ministarstva vanjskih poslova iz Berlina i također naglašava da je za bolju budućnost iračkog naroda od presudno važnosti etničko i vjersko pomirenje svih struja i frakcija unutar zemlje.

Pogubljenje Saddama Husseina moglo bi kratkoročno dovesti do obnove sukoba, ali bi dugoročno trebalo potaknuti stabilnost i demokraciju u Iraku, ocijenio je međutim češki ministar vanjskih poslova Aleksandr Vondra.

"U Iraku je još velik broj pristaša bivšeg iračkog predsjednika i kratkoročno možemo očekivati da će izvršenje smrtne kazne potaknuti nemire. No mislimo da će napori koji se ulažu da bi se završilo razdoblje Sadama Huseina dugoročno približiti Irak stabilnosti i demokraciji", rekao je Vondra u priopćenju.

Švicarska je u subotu osudila smaknuće bivšeg iračkog diktatora nekoliko sati nakon izvršenja smrtne kazne vješanjem zbog odgovornosti za zločine protiv čovječnosti.

Švicarska ne prihvaća smrtnu kaznu ni za najteže zločine, priopćilo je tamošnje ministarstvo vanjskih poslova.

Predsjednik talijanske vlade Romano Prodi rekao je u subotu da je "zabrinut" zbog činjenice da "pogubljenje Sadama Huseina može pojačati napetosti" u Iraku, u priopćenju poslanom iz njegova doma u Bologni (na sjeveru zemlje), koje prenosi agencija Ansa.

Prodi je u petak unaprijed osudio Sadamovo pogubljenje koje je nazvao "neljudskim" i zatražio od iračke vlade da pokaže "velikodušnost".

Amnesty International "zažalio" je u subotu zbog vješanja Sadama Husseina, ocijenivši u priopćenju da je takav svršetak "propuštena prigoda" da se bivšeg iračkog diktatora natjera da odgovara za sve počinjene zločine.

Organizacija za zaštitu ljudskih prava koje je sjedište u Londonu, podsjeća da se "bezuvjetno protivi smrtnoj kazni" i ističe da je ona "to užasnija što je nametnuta nakon nepravednog suđenja".

"Njegovo suđenje trebalo je dati velik prinos pravosuđu i utvrđivanju istine i odgovornosti za masovna gaženja ljudskih prava tijekom Sadamove vladavine, ali je bilo obilježeno teškim pogrješkama", istaknuo je Malcolm Smart, direktor odjela Amnestyja za Bliski istok i sjevernu Afriku.

Nekolio sati nakon smaknuća bivšeg iračkog predsjednika, ljevičari i islamske skupine u Indiji organizirali su prosvjede u više gradova, paleći lutke koje su predstavljale američkog predsjednika Georgea W. Busha. Stranka koja je na vlasti u državi Uttar Pradesh, s većinskim muslimanskim pukom, objavila je da će 4. siječnja proglasiti danom žalosti u znak prosvjeda protiv Sadamova smaknuća. U New Delhiju su stotine prosvjednika iz komunističkih stranaka zaustavila policija dok su u povorci išli prema američkom centru.

Pakistan, muslimanska zemlja i saveznica SAD-a, izvijestila je da je ožalošćena pogubljenjem Sadama Huseina i da se nada da ono više neće poticati na sukobe u Iraku.

"Pogubljenje bivšeg predsjednika Sadama Huseina koje se ne može nazvati drukčije doli tužnim događajem, podsjeća nas da nasilje i dalje vlada u Iraku", kazao je ministar vanjskih poslova u priopćenju.

Grčka je u subotu izrazila nadu da će Sadamovo smaknuće biti posljednji tragični događaj u iračkoj burnoj povijesti.

"Grčka se zajedno sa svim članicama Europske unije protivi smrtnoj kazni. Nadamo se da je to posljednji tragični događaj u iračkoj burnoj povijesti", kazala je grčka ministrica vanjski poslova Dora Bakojannis.

Dok je u subotu sirijska vlada šutjela o pogubljenju bivšeg iračkog predsjednika, sirijski analitičari su izrazili bojazan da bi to moglo pojačati nasilje i produbiti podjele u zemlji.

"Njegovo će pogubljenje nedvojbeno produbiti podjele među zajednicama u Iraku", rekao je George Jabbour, zastupnik u parlamentu.

Južna Koreja je izrazila nadu da će iračka vlada i narod biti kadri da svladaju postojeće teškoće u zemlji nakon smaknuća bivšeg predsjednika.

Južnokorejsko ministarstvo vanjskih poslova objavilo je da "pomno prati" stanje u Iraku i na Bliskom istoku, dok svojim diplomatskim predstavništvima u svijetu šalje naputak da pojačaju sigurnost.

"Naša vlada očekuje da će iračka vlada i narod znati prevladati sadašnje teškoće radi boljitka Iraka, a napose nacionalne pomirbe, unutarnje stabilnosti i gospodarskog oporavka", priopćilo je južnokorejsko ministarstvo vanjskih poslova.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙