FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Reakcije na pogubljenje Sadama Huseina (1)

ZAGREB, 30. prosinca 2006. (Hina) - Nakon što je nad bivšim iračkim predsjednikom Sadamom Huseinom u subotu u zoru po lokalnom vremenu izvršena smrtna kazna iz svijeta stižu reakcije na njegovo pogubljenje.
ZAGREB, 30. prosinca 2006. (Hina) - Nakon što je nad bivšim iračkim predsjednikom Sadamom Huseinom u subotu u zoru po lokalnom vremenu izvršena smrtna kazna iz svijeta stižu reakcije na njegovo pogubljenje.

Sjedinjene države su ocijenile da je Sadamovo pogubljenje "važna etapa" prema procesu demokratizacije u Iraku.

U priopćenju predsjednika Georgea W. Busha stoji da bi Irak mogao postati "saveznik u borbi protiv terorizma" i također ističe da Sadamovo pogubljenje predstavlja "kraj teške godine za irački narod i američke trupe". Bush podsjeća da je Sadam pogubljen nakon "poštenog suđenja - pravde koju je uskratio žrtvama svog okrutnog režima".

Iz SAD-a, međutim, stižu i drugačije ocjene. Pastor Jesse Jackson, mirovni aktivist i zagovornik ljudskih prava, smatra da to "neće osnažiti naš moralni autoritet u svijetu".

"Sadamovi gnusni zločini se nikada neće izbrisati, ali bio je naš saveznik dok je to činio ...Sadam kao ratni trofej samo produbljuje katastrofu s kojom smo neizbrisivo povezani", kazao je Jackson.

Predstavnici ruskog parlamenta smatraju da će vješanje bivšeg iračkog vođe "dodatno destabilizirati stanje u Iraku i cijelom području Perzijskog zaljeva".

"To će izazvati novu spiralu nasilja", dodao je Mihail Marguelov iz Odbora za međunarodne poslove gornjeg doma ruskog parlamenta.

Francusko ministarstvo vanjskih poslova je "primilo na znanje" vijest o vješanju Sadama Huseina i pozvalo Iračane da "se okrenu prema budućnosti i rade na pomirenju i nacionalnom jedinstvu".

"Francuska, koja se kao i svi njezini europski partneri zalaže za ukidanje smrtne kazne, prima na znanje vijest o pogubljenju Sadama Huseina u subotu, 30. prosinca", stoji u priopćenju ministarstva.

"Ta odluka pripada iračkom narodu i suverenim iračkim vlastima", dodaje se u priopćenju. U njemu Francuska "poziva sve Iračane da se okrenu budućnosti i rade na pomirenju i nacionalnom jedinstvu".

"Više nego ikada, cilj mora biti povratak prema punom suverenitetu i stabilnosti Iraka", podsjeća Quai d'Orsay.

Britanska ministrica vanjskih poslova Margaret Beckett je pozdravila činjenicu što je "irački sud sudio Sadamu Huseinu za barem neke od strašnih zločina koje je počinio protiv svog naroda". Također je ustvrdila da je Sadam "platio" za te zločine ali i podsjetila da "britanska vlada ne podržava pribjegavanje smrtnoj kazni ni u Iraku niti igdje drugdje".

Glasnogovornik Downing streeta je kazao da je ministrica "govorila u ime cijele vlade, uključujući i premijera", dajući do znanja da Tony Blair neće osobno komentirati vijest o Sadamovu pogubljenju.

Japan je priopćio da poštuje odluku iračkih vlasti da vješanjem pogubi bivšeg predsjednika Sadama Huseina.

"Radi se o odluci nove iračke vlade u skladu s pravnom državom. Mi to poštujemo", priopćio je glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova. Japan također primjenjuje smrtnu kaznu, a četvorica osuđenika, od kojih dvojica stari 75 i 77 godina, pogubljeni su na Božić.

Australija, usprkos načelnom protivljenju smrtnoj kazni, objavila je da "poštuje odluku iračkih vlasti" glede pogubljenja Sadama Huseina.

Udruga za zaštitu ljudskih prava Human Rights Watch smatra da zločini Sadama Huseina ne opravdavaju njegovo pogubljenje proizašlo iz "izrazito neregularnog" sudskog procesa.

"Sadam Husein je bio odgovoran za strašna i brojna kršenja ljudskih prava, ali njegova djela, koliko god bila okrutna, ne mogu opravdati njegovo pogubljenje jer se radi o okrutnoj i neljudskoj kazni", izjavio je direktor HRW-a Richard Dicker.

I američka podružnica Amnesty Internationala smatra da je "žurno pogubljenje Sadama Huseina naprosto pogrešno".

"Tim je pogubljenjem zanijekana pravda za bezbrojne žrtve koje su nezamislivo trpile za vrijeme njegova režima, a sada im je uskraćeno pravo da vide zadovoljenje pravde", izjavio je Larry Cox, izvršni direktor AI-a u SAD-u.

Osudama izvršenju smrtne kazne pridružio se i Vatikan koji ocjenjuje da se time "zločin kažnjava drugim zločinom".

"Smrtna kazna nije prirodna smrt. I nitko ne smije nanijeti smrt, čak niti država", rekao je kardinal Renato Martino, vrhovni prelat pape Benedikta XVI. za pitanje pravde.

Irački veleposlanik u UN-u poziva svijet da ne zaboravi na žrtve Sadama Huseina. U izjavi za CNN, Feisal al-Istrabadi je pozdravio pogubljenje i podsjetio na brojne političke žrtve tijekom dva desetljeća Sadamove brutalne vladavine. Nije zaboravio spomenuti i desetke tisuća mrtvih u osmogodišnjem ratu s Iranom.

Siromašni šijitski stanovnici Sadr Citya, bagdadskog 'sluma', također ne žale za pogubljenim despotom. "Sadam je platio cijenu za likvidaciju desetke tisuća Iračana. Ovo je osjećaj sreće bez presedana...ništa se s njim ne može mjeriti, nikakav festival, svadbeno slavlje ili rođenje", kazao je Abu Sinan.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙