"Ta zaštita se ne ogleda samo kroz povećanje ili smanjenje trošarina i carina", rekao je Sekulović i dodao da postoji i pitanje netarifnih barijera i niz drugih koja su regulirana Zakonom o duhanu i u ovom trenutku ne bi bilo dobro bilo kakvo parcijalno rješenje".
Prema njegovim riječima, tek će se vidjeti što će biti s trošarinama i zaštitnom politikom duhanske industrije u narednom razdoblju, s obzirom na to da je Srbija potpisala sporazum o ulasku u CEFTA-u.
Srbijanski ministar za ekonomske odnose sa inozemstvom Milan Parivodić je istom prigodom rekao kako "Hrvatska traži od Srbije da smanji trošarine na uvozne cigarete i izjednači ih sa trošarinama na domaće, a da pri tom ne poveća carinu".
Po njegovu mišljenju "srpska duhanska industrija bi, ako vlada prihvati takav zahtjev, imala slabu zaštitu koja nigdje ne postoji", dodajući da je "carina na uvoz cigareta u Srbiji 15 posto, u Hrvatskoj 38 posto, a u Europskoj uniji 58 posto".
Ponuda Srbije prije potpisivanja CEFTA-e, 19. prosinca, bila je da poveća carinsku stopu za onoliko koliko bi smanjila trošarine čime bi namet države bio isti, ali Hrvatska na to nije pristala, rekao je Parivodić.
"Mi moramo do konca 2009. godine pružiti zaštitu domaćoj industriji u smislu malo većih carina na uvozne cigarete da bi strane tvornice koje su došle u Srbiju mogle povratiti velike investicije", kazao je on.
Naveo je i "da je Hrvatska zatvorena za uvoz cigareta i da je 90 posto cigareta koje se tamo prodaju iz Tvornice duhana Rovinj, dok Hrvatska u Srbiju izvozi cigarete u vrijednosti od osam milijuna eura godišnje".