U džamiji u Ulee Lheue, u indonezijskoj pokrajini Acehu, najgore pogođenoj golemim plimnim valovima u kojima je smrt zadesila 169 tisuća ljudi, imam Usman Dodi vjernicima je rekao kako je tsunami bio vjersko upozorenje, piše Reuters.
"Molim oprost za one koji su nas napustili zbog svojih grijeha", molio je imam u džamiji koja je, budući da je ostala jedina građevina koja se nije srušila u tom području, postala svojevrsna ikona katastrofe.
U znak sjećanja na mrtve, ali i zbog podizanja svijesti o opasnosti i isprobavanja nove tehnologije, kako navodi AP, u Indoneziji su na plažama održane i masovne vježbe za slučaj tsunamija, s upozorenjima seizmoloških službi i svim ostalim mjerama potrebnim da se užas iz 2004. godine ne ponovi.
"Ne mogu zaboraviti događaje od prije dvije godine, čini mi se kao da je sve bilo jučer", prenosi američka agencija riječi Zaldija Setiawana iz Aceha, koji je u tsunamiju izgubio dvoje djece.
Okupljanja u znak sjećanja na žrtve održana su i u Tajlandu, u kojem je tsunami ubio 8212 ljudi. Među žalovateljima je velik broj stranaca, osobito Britanaca, koji su izgubili nekog bliskog ili i sami preživjeli udar plimnog vala.
"Ovo je trenutak prisjećanja na one koje smo izgubili", rekla je Britanka Dorothy Wilkinson (38), kojoj je tsunami ubio zaručnika i njegove roditelje, nakon vjerske službe za duše poginulih održane u Khao Laku. Slične komemoracije održane su na još dvije tajlandske plaže na kojima je poginulo najviše ljudi.
U Indiji su plimni valovi ubili 10749, a stotine tisuća ih je ostalo bez krova nad glavom, od kojih ga jako puno nema ni dvije godine od katastrofe. Krajnje spori ritam izgradnje trajnih nastambi u južnoindijskoj državi Tamilu Naduu i drugim najgore pogođenim područjima onemogućuje povratak u normalniji život.
U indijskom priobalju, prema podacima vlade, treba izgraditi još oko 37 tisuća nastambi za trajni smještaj ljudi koji su imovinu izgubili u tsunamiju.