Na posebnoj sjednici obaju domova poljskog parlamenta minutom šutnje odana je počast žrtvama. Predsjednik zastupničkog doma Marek Jurek pročitao je imena 56 službeno evidentiranih žrtava represije koja je tada provedena.
"Ovo je poseban dan za Poljake koji se nisu dali pokoriti, koji su ustrajali u masovnom otporu i osigurali na kraju neovisnost Poljske. Diljem zemlje u utorak i srijedu na ulicama gradova održani su mimohodi, zatim mnoge konferencije, izložbe fotografija, podsjećajući stanovništvo na 13. prosinca 1981.
"Prisjećajući se teških i tragičnih događaja u prosincu 1981. i godina koje su uslijedile, sjetimo se i činjenice da smo na kraju pobijedili", rekao je predsjednik države Lech Kaczynski na službenoj svečanosti organiziranoj u Wroclawu koja je počela točno u ponoć u trenutku kada je ratno stanje 1981. stupilo na snagu. I Lech Kaczynski je bio jedan od nekoliko tisuća Poljaka uhićenih te noći nakon čega je više mjeseci proveo u zatvoru.
U noći na nedjelju 13. prosinca 1981. general Jaruzelski, tadašnji poljski premijer, donio je odluku o proglašenju ratnog stanja kako bi spriječio daljnje aktivnosti neovisnog sindikata Solidarnost koji je imao gotovo deset milijuna članova. Svaka sindikalna aktivnost od tada je bila zabranjena, a zemlja paralizirana, telefonske linije bile su prekinute, granice blokirane, prometovanje vozilima djelomično zabranjeno i uveden je policijski sat. Jaruzelski se kasnije branio da je uvođenje ratnog stanja bila jedina mjera koja je mogla spriječiti sovjetsku invaziju.