Na početku sjednice Vijeća sigurnosti nije bilo jasno hoće li rezolucija dobiti jednoglasnu podršku, jer su glasovi Rusije, Kine i Katara bili upitni.
U posljednjem pokušaju da dobiju potporu Rusije, Francuska i Velika Britanija u petak navečer su stavili u opticaj novi tekst rezolucije.
Konačni nacrt, koji je danas usvojen, traži od svih članica UN-a poštivanje zabrane uvoza i izvoza u Iran svih opasnih materijala i tehnologija povezanih s obogaćivanjem urana, procesuiranjem istrošenog nuklearnog goriva, reaktorima na tešku vodu kao i sustavima za balističke rakete.
Pored uvođenja trgovinskog embarga, zamrzava se imovina u inozemstvu ključnih iranskih kompanija i pojedinaca uključenih u nuklearni i raketni program.
U rezoluciji se od Teherana se traži da prekine sve aktivnosti na obogaćivanju urana i zaustavi istraživanja i razvoj koji mogu rezultirati proizvodnjom nuklearnog oružja.
Rezolucijom se odobravaju mjere prema čl. 41 Poglavlju VII Povelje UN-a, koje omogućuju Vijeću sigurnosti uvođenje nevojnih sankcija kao što je potpun ili djelomičan prekid diplomatskih i gospodarskih odnosa, te komunikacijskih i prometnih veza.
U subotu je ruski predsjednik Vladimir Putin nazvao američkog kolegu Georgea W. Busha da raspravi s njim glasanje u UN-u o Iranu, suglasivši se s potrebom usvajanja rezolucije i "važnosti zadržavanja jedinstvenog stajališta prema iranskom nuklearnom programu", izjavio je glasnogovornik Bijele kuće Blain Rethmeier.
Rusija i Kina, koje imaju jako razvijene trgovinske veze s Teheranom, inzistirale su na postupnom uvođenju sankcija, i protivile se nekima od njih kao što je zabrana putovanja za vodeće osobe iranskog nuklearnog i raketnog programa, koja je na kraju i izbačena iz rezolucije. SAD su tražile uvođenje vrlo oštrih sankcija, dok su Francuska i Velika Britanija imale blaži stav.
Rezolucija Vijeća sigurnosti je reakcija na odbijanje Irana da do 31. kolovoza ove godine prekine obogaćivanje urana i vrati se za pregovarački stol.
Premda Iran inzistira na tvrdnji da razvija mirnodopski nuklearni program, informacije o obogaćivanju urana do razine koja omogućuje vojnu upotrebu i izgradnja reaktora s teškom vodom za proizvodnju plutonija, također za vojne potrebe, govore suprotno - da Iran razvija nuklearno oružje, istaknuto je u današnjoj raspravi u Vijeću sigurnosti.