Obraćajući se članovima Vlade, gospodarstvenicima, časnicima i pravosudnim dužnosnicima te predstavnicima političkih stranaka, sindikata i vjerskih zajednica, Mesić je kazao kako su godinu na isteku obilježili brojni događaji vezani uz ubrzani demokratski razvoj Hrvatske.
U tom je kontekstu naglasio intenziviranje pregovora o članstvu u EU te summit NATO-a u Rigi, nakon kojega je, kaže, Hrvatska znatno bliže ulasku u taj savez.
Naglasio je, međutim, da dijeli mišljenje većine građana koji nisu zadovoljni funkcioniranjem pojedinih institucija vlasti, na lokalnoj i državnoj razini, što, kaže, utječe na slabljenje povjerenja u političke stranke i državne institucije.
"Ako sustav kakav imamo više pogoduje gomilanju i otežavanju problema nego njihovu rješavanju, ako je, k tomu, skup, podložan korupciji i pogodniji nekompetentnima nego stručnima, onda je jasno da ga valja mijenjati", zaključio je Mesić, te dodao kako nije zadovoljan ni rezultatima brojnih pokrenutih reforma.
Podsjetio je da je nadolazeća godina izborna, te pozvao sve političke stranke da se u predizbornoj kampanji nameću kvalitetom izbornih programa i da vode računa o općim i državnim interesima.
Mesić je upozorio i na potrebu bržega gospodarskog rasta, ocijenivši da je za Hrvatsku realan i ostvariv gospodarski rast po stopi od sedam ili osam posto.
Naglasio je, međutim, da ekonomski rast ima i moralnu i humanu dimenziju, te da se siromaštvo ne smije tolerirati.
"Hrvatski radnik ne smije u svojoj državi imati osjećaj da je povrijeđen i ponižen, da je osiromašen i pokraden, da su mu uskraćena njegova ustavna, zapravo ljudska prava na rad i socijalnu sigurnost njega i njegove obitelji", rekao je Mesić, zalažući se za široki društveni konsenzus o potrebi političkih, ekonomskih i socijalnih reformi.