Prijedlog rezolucije SLS-a govori o hrvatsko-slovenskoj granici sredinom rijeke Mure, slovenskom teritoriju južno od rijeke Dragonje i slobodnom slovenskom izlazu na otvoreno more.
"Prijedlog nije definitivno povučen, pa će se kroz mjesec dana ponovo odlučivati o njegovu mogućem uvrštenju na dnevni red", izjavila je glasnogovornica predsjednika slovenskog parlamenta Franca Cukjatija.
Naime, vlada premijera Janeza Janše je ocijenila da se radi o osjetljivoj problematici i da tekst rezolucije treba bolje definirati, pa bi u tom slučaju mogla doći na dnevni red parlamenta nešto kasnije.
"Takva bi rezolucija, ako se ne uskladi među strankama na široj osnovi, mogla više štetiti Sloveniji nego što bi joj koristila", izjavio je Franc Žnidaršič, predsjednik zastupničkog kluba Demokratske stranke slovenskih umirovljenika (DESUS) koja s četiri zastupnika osigurava većinu vladinim strankama u parlamentu.
Bivši premijer Anton Rop, sada predsjednik kluba zastupnika liberalnih demokrata (LDS), najveće oporbene stranke, rekao je da bi prijedlog rezolucije kakav su podnijeli "pučani" izazvao oštre reakcije u Hrvatskoj u kojoj su slijedeće godine parlamentarni izbori, a predstavnik oporbenih Socijalnih demokrata (SD) Miran Potrč da bi parlamentarna rasprava o predloženom tekstu škodila pokušajima Slovenije da s Hrvatskom riješi granično i druga pitanja, ukoliko se prethodno stranke ne bi uskladile o sadržaju i ciljevima rezolucije.
Pučka stranka je prijedlog rezolucije uložila sredinom godine sa zahtjevom da o njoj parlament odlučuje pred lokalne izbore održane u listopadu ove godine, što su ostale stranke u koaliciji premijera Janeza Janše odbile kako pučani na toj temi ne bi dobili previše predizbornih poena.