Bivše je Upravno vijeće raspušteno prije dva tjedna nakon što je zaključeno da je ostvarilo svoju ulogu pripremanja i opremanja zgrade te organizacije rada Instituta, te da bi ga trebalo zamijeniti novo Vijeće sastavljeno od stručnjaka-znanstvenika, u skladu s namjenom Medilsa da bude središte znanstveno- istraživačkog rada.
Novo Upravno vijeće Medilsa utvrdilo je i planove i dinamiku rada te znanstveno-istraživačke projekte Instituta u idućoj godini.
Znanstveno-istraživački projekt "Život u ekstremnim uvjetima" vodit će osnivač Medilsa Miroslav Radman, Ksenija Zahradka i Anita Kriško.
"Genetika smrti u kvasaca" projekt je Ivana Krešimir Svetca i Francoisa Taddeia, dok će projekt "Stanična biologija tumora" voditi Ivan Đikić i Janoš Terzić. Projekt "ETH- računarska biofizika" vodit će Ivo Sbalzarini, a "Laboratorij zdrava hrana" nutricionist George Mateljan i Udruga "Split zdravi grad".
Uz te projekte, odlučilo je Upravno vijeće, Medils nastavlja s razgovorima o suradnji s kompanijom DEINOVE koja bi mogla financirati dvogodišnja istraživanja određenih projekata primjene tehnologije zaštićene patentnom prijavom Radman i Zahradka iz 2006 godine. Priprema se i suradnja s francuskim institutom INSERM, uz mogućnost ulaska Medilsa u grupu istraživačkih jedinica "INSERM U571".
U tijeku su i pregovori s laboratorijem za računarsku biofiziku "LCB - Laboratory of Computational Biophysics Politehnikuma" iz Zuericha čiji je voditelj prof. Ivo Sbalzarini. Slične oblike suradnje Medils nastoji ostvariti i s Medicinskim fakultetom Sveučilišta Goethe u Frankfurtu na kojemu predaje i prof. Ivan Đikić, izvijestili su iz Medilsa.
U tijeku su i razgovori o mogućnostima suradnje sa splitskom Kliničkom bolnicom i Medicinskim fakultetom uz projekt "Molekularna dijagnostika tumora".
Novo Upravno vijeće razmotrilo je daljnju operacionalizaciju nedavno započetih aktivnosti vezanih uz obavljene razgovore s predsjednikom Vlade Ivom Sanaderom koji je dao punu potporu projektima i daljnjem razvitku Medilsa, izrazivši spremnost Vlade za financiranjem opreme potrebne za početak rada pojedinih laboratorija, te je podržao i prijedlog financiranja rada Medilsa okupljanjem 26 vodećih hrvatskih tvrtaka čiji bi predstavnici činili vijeća donatora Instituta.
Upravno je vijeće razmotrilo i pripremu zajedničkog sastanka predstavnika tih tvrtaka, predstavnika Medilsa i premijera, na kojemu bi se svečano finalizirali postignuti dogovori.
Početkom listopada ove godine u Medilsu je predstavljeno veliko hrvatsko i međunarodno znanstveno otkriće ekipe na čelu s akademikom Miroslavom Radmanom o mehanizmu popravljanja genoma bakterije Deinococcus radiodurans koje je nekoliko tjedana prije izazvalo golemu pozornost diljem svijeta. Bakterija Deinococcus radiodurans evolucijom je postigla da iz pokidanoga DNK, zbog izlaganja ekstremnim uvjetima dehidracije i radijacije, ponovno složi DNK-niz, a taj mehanizam klinički mrtvoj bakteriji omogućava da se vrati u život. Medils je smješten u kompleksu bivše vojarne u sklopu Vile "Dalmacije", koju je Institutu ustupio grad Split na 40 godina, a u obnovu i uređenje država je, do početka ove godine kada je kompleks predan na uporabu, uložila oko 36 milijuna kuna.