Upis većega broja djece u hrvatske odjele, otvorenje hrvatske gimnazije, zastupničko mjesto u parlamentu Srbije - neostvarena su prava i ujedno najvažnije zadaće krovnog tijela hrvatske manjine, istaknula je među ostalim predsjednica Izvršnog odbora HNV-a Slavica Peić, obraćajući se okupljenima na svečanosti u subotičkoj Gradskoj kući.
Predsjednik HNV-a Josip Pekanović u svom je govoru naglasio da su Hrvati u Srbiji od proganjane zajednice izborili status priznate manjine sa svojim nacionalnim obilježjima, nastavom na hrvatskom jeziku i medijima.
"Međutim, to je tek polovica puta do ostvarenja svih manjinskih prava", rekao je među ostalim Pekanović.
Krovno tijelo hrvatske manjine u Srbiji imenovano je na tzv. elektorskoj skupštini 15. prosinca 2002. godina, da bi mjesec dana kasnije u Subotici održana konstitutivna sjednica HNV-a s četverogodišnjim mandatom.
Zbog sukoba i osobnih netrpeljivosti koji su opterećivali rad toga tijela prvi je predsjednik HNV-a Josip Ivanović prošle godine podnio ostavku i na njegovo mjesto je došao Josip Pekanović.
Kao posljedica takvih odnosa unutar vodstva HNV-a dva puta je mijenjan sastav Izvršnog odbora HNV-a.
HNV zastupa preko 50.000 Hrvata u Srbiji i bori se za ostvarenje kulturne autonomije, koja obuhvaća pravo na uporabu materinjeg jezika, obrazovanje i informiranje.
Od 90-ih godina Hrvati su izgubili status konstitutivnog naroda koji su ranije imali, a status nacionalne manjine stekli su tek nakon 2000. godine. Tijekom 90-ih postojala je samo politička stranka Demokratski savez Hrvata u Vojvodini (DSHV) te neke kulturne institucije.