Povećanje potrošačkih cijena u studenom u odnosu na listopad drugo je najveće mjesečno povećanje u ovoj godini (veće je zabilježeno samo u veljače i to za 0,8 posto), a to je utjecalo i na porast stope inflacije na godišnjoj razini, sa 2,1 posto u listopadu na 2,5 posto u studenome.
Najveći doprinos povećanju indeksa potrošačkih cijena u studenome u odnosu na listopad imale su cijene prehrane i bezalkoholnih pića, koje su povećane za 1,5 posto, a na što je najviše utjecao rast cijena povrća, za čak 17,6 posto, te cijena ribe za 1,1 posto.
Na mjesečnoj razini statistika bilježi i rast cijena odjeće i obuće (1,6 posto), pokućstva, opreme za kuću i redovitog održavanja (0,3 posto), itd., dok su na ublažavanje rasta potrošačkih cijena utjecale niže cijene prometa i to za 0,4 posto (niže cijene automobila, motocikala i dizelskih goriva).
Na rast potrošačkih cijena na godišnjoj razini najviše je pak utjecao rast cijena stanovanja, vode, energije, plina i drugih goriva, a rastu tih cijena za 5,4 posto najviše je pridonio rast cijena opskrbe vodom i različitih komunalnih usluga koje su u odnosu na prošlogodišnji studeni veće za čak 16,6 posto.
Cijene pak prehrane, koje u strukturi indeksa potrošačkih cijena imaju najveći udio, više od 30 posto, u studenom ove godine u odnosu na studeni lani više su za 2,2 posto. Pritom je rast cijena zabilježen u gotovo svim skupinama prehrambenih proizvoda, a najviše su porasle cijene povrća, za 9,6 posto, dok su u odnosu na studeni lani u ovogodišnjem studenom niže samo cijene mesa i to za 0,8 posto, te cijene voća koje su u prosjeku niže za 3,4 posto.
U godišnjem prosjeku, odnosno u razdoblju od prosinca prošle do studenog ove godine u odnosu na isto razdoblje godine prije, potrošačke su cijene porasle za 3,3 posto.