Izloženi su primjerci Tanaha, Biblije i Kurana koji su nastali ili su imali vjerski i kulturološki utjecaj u Hrvatskoj, a zastupljene su sve tri monoteističke vjere - židovstvo, kršćanstvo s trima kasnijim tradicijama (katoličkom, pravoslavnom i protestantskom) te islam.
Izložbom želimo ukazati na zajednički izvor i korijen tih triju religija, što uključuje velik stupanj suživota te uzajamnog poznavanja i prihvaćanja utemeljenog na porukama jednog stvoritelja - Jahve, Boga i Alaha, rekao je Josip Stipanov, glavni ravnatelj NSK.
Knjiga - Tanah, Biblija i Kuran, čiji se nastanak bilježi prije više od tri tisućljeća, odredila je kulturu i civilizaciju velikog dijela svijeta i postala jedan od najraširenijih i najpoznatijih identiteta uopće, istaknuo je Stipanov.
Autori tekstova u katalogu, koji su napravili i izbor građe za izložbu, predstavili su svoja područja - Julija Koš za židovstvo, Adalbert Rebić za kršćanstvo, Milan Topić za pravoslavnu tradiciju, Moran Rajković za protestantsku te Osman Muftić za islam.
Julija Koš istaknula je kako je samo jedna riječ - poštovanje, dovoljna da se sažme židovstvo, a Adalbert Rebić da su deset zapovjedi korijen europskog humanizma, kulture i civilizacije.
Rebić je podsjetio da Biblija nije temelj samo europske kulture, već su njome bili nadahnuti mnogi hrvatski književnici, od Marka Marulića do Miroslava Krleže.
Po riječima Osmana Muftića, Kuran nije samo vjerozakonik, nego i savršeni zbornik moralnih propisa, izvor prava i povijesti prošlih naroda i Božjih poslanika, a zahvaća i opću povijest, astronomiju, arheologiju, medicinu, biologiju, fiziku, matematiku.
Izložbu je otvorio akademik Petar Šimunović, izaslanik predsjednika HAZU Milana Moguša.
Samo danas u NSK je izložena i zagrebačka Biblija Sollemnis iz 14. stoljeća. Izložba će biti otvorena do 31. siječnja, a prvi put u povijesti NSK može se pogledati i na njenim mrežnim stranicama.