Zahvaljujući na tom priznanju, predsjednik Mesić je zahvalio svim Napretkovcima i na njihovoj upornosti da se Bosna i Hercegovina održi i u teškim vremenima.
"Kulturna scena u Hrvatskoj i BiH bila bi siromašnija da nema 'Napretka'", rekao je Mesić i naglasio da su takva društva jako potrebna jer mogu pomoći da se "stvari relaksiraju" pa da, nakon kulturnih i sportskih aktivnosti, krene razvoj gospodarstva.
Pritom je dodao da je najbolja moguća pomoć Bosni i Hercegovini da tvrtke iz Hrvatske, koje dobro posluju, ondje otvaraju svoje pogone, a time i nova radna mjesta, jer će jedino to, ocjenjuje Mesić, zadržati ljude u BiH.
Mesić je također naglasio kako je važno, da bi BiH profunkcionirala kao europska zemlja i prevladalo europsko usmjerenje, poslati nedvosmislenu poruku Hrvatima u BiH, što Hrvatska i čini, da je njihova zemlja BiH, a glavni grad Sarajevo, a to, kaže Mesić, treba učiniti i Beograd Srbima BiH.
Predsjednik HKD "Napredak" Franjo Topić je, ističući dugu Napretkovu tradiciju, koja seže u 1902., naglasio da "Napredak" danas ima 20.000 članova i 79 podružnica u BiH, Hrvatskoj, EU i SAD-u te da je to društvo mnogima pomoglo da lakše podnesu rat i doslovno prežive.
"Naša je politika ista u svim bitnim pitanjima i u BiH i u Hrvatskoj, od 1990. do danas", naglasio je.
Zasmetalo mu je što neki govore kako Hrvatska hrani Hrvate u BiH te naveo da Hrvatska ne bi izvozila u BiH toliko robe da tamo nema njih.
Topić je u ime HKD "Napredak" zamolio Mesića da ga podrži kod uvrštavanja u državni proračun ili proračun grada Zagreba i u nastojanju da riješe pitanje zgrade na moru za Napretkove potrebe i u Zagrebu za studentski dom.
Predložio je Mesiću da Hrvatska bude jedna vrsta kume BiH kod priprema za ulazak u EU i da osnuje ured koji bi se bavio regijom, pa tako i BiH, što je hrvatski predsjednik ocijenio dobrim idejama, dodajući kako ne bi želio da se stvara dojam da je Hrvatska tutor BiH, već da prenosi svoja iskustva u približavanju europskim integracijama.