Riječ je o dugogodišnjem i već poznatom sporu oko međudržavne granice, u kojemu Joras nastupa kao jedna vrsta političkog lakmus-papira. Joras je za današnje Delo rekao da je općina Buje navodno raspisala natječaj, a po njegovim tvrdnjama, već i prodala dio zemljišta kojega Joras smatra slovenskim, a to u srijedu priopćenjem za javnost potvrđuje i slovenski državni fond za poljoprivredna zemljišta.
Kako je prenijela Slovenska tiskovna agencija STA, slovenski fond za poljoprivredna i šumska zemljišta u srijedu je, u odgovoru na Jorasove tvrdnje "Delu" da u Ljubljani ništa ne znaju da je općina Buje raspisala natječaj, pa već i prodala spomenuti teren, navelo već poznata službena stajališta slovenske strane, ustvrdivši da su o događanjima obaviješteni.
Spomenuto zemljište, kako je navedeno, u vlasništvu je Slovenije, dio je katastarske općine Sečovlje, a dio tog zemljišta uz samu granicu dan je u najam do 2013. godine Jošku Jorasu i Antonu Škofu.
"Slovenija je vlasnica 24,6 hektara zemljišta na lijevoj obali Dragonje. Zemljište je u katastarskoj općini Sečovlje, a gruntovnica se još od vremena bivše SFRJ vodi u Piranu. Zemljište se je vodilo kao društveno vlasništvo, a od 1993. godine njime upravlja naš fond", navodi se u priopćenju.
U priopćenju se navodi da je spomenuti fond o problematičnoj prodaji spomenutog zemljišta informirao još prošlog mjeseca sam Joras, te da su o tome obaviješteni ministarstvo vanjskih poslova i ministarstvo za okoliš i prostor.
"Delo" navodi da je spomenuti teren u utorak posjetio inspektor slovenskog ministarstva za poljoprivredu i da ga je Joras obavijestio da na njegov teren neovlašteno poseže njegov susjed Urban Cerar, s kojim je u dugogodišnjem sporu i kojega je tužio sudu u Piranu.