Na edukacijskom seminaru sudjeluje oko 90 djelatnika zaposlenih na programima međugeneracijske solidarnosti, kako bi unaprijedili provedbu programa, timski rad djelatnika te kvalitetu rada djelatnika sa starijim osobama, priopćeno je iz Ministarstva.
Teme edukacijskog seminara koje će biti prezentirane kroz predavanja i radionice, vezane su uz promjene u procesu starenja, aktivno starenje, komunikaciju i komunikacijske vještine u stručnom radu sa starijima, te evaluaciju i praćenje rada programa međugeneracijske solidarnosti.
Pozdravljajući nazočne djelatnike potpredsjednica Kosor zahvalila im je na svom dosadašnjem radu i skrbi za starije osobe. Istaknula je kako su programi međugeneracijske solidarnosti po prvi puta pokrenuti u mandatu ove Vlade kroz Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti, ocijenivši da su naišli na veliko zanimanje tijela lokalne uprave i samouprave.
Podsjetila je da je u posljednje tri godine pokrenuto 40 programa međugeneracijske solidarnosti u 20 županija, od čega 27 programa "Pomoći u kući starijim osobama" i 14 programa "Dnevni boravak i pomoć u kući starijim osobama".
Provedba svakog programa modelirana je prema specifičnostima područja u kojima se provode, a prioriteti su odabrani u područjima s velikim brojem stanovništva starijeg od 65 godina.
Programima međugeneracijske solidarnosti u ovom trenutku obuhvaćeno je oko 8.000 starijih osoba, na njihovoj provedbi zaposlene su 504 osobe, a te je programe u ovoj godini Ministarstvo financiralo s oko 20 milijuna kuna.
Značajno je i što među zaposlenim djelatnicima velik broj čine žene srednje dobi, koje su i teže zapošljiva radna skupina, pa je i na taj način važna korisnost programa međugeneracijske solidarnosti, istaknula je potpredsjednica Kosor.
Napomenula je i kako će se provedba programa, u suradnji s tijelima lokalne uprave i samouprave nastaviti i u budućnosti, uzimajući u obzir sva pozitivna iskustva.