Kroz niz anegdota, dogodovština i svjedočanstava, Kraljić podsjeća na jednog od najmarkantnijih umjetnika hrvatske likovne scene, s kojim se družio u Omišlju i Zagrebu.
Oton Gliha svakog je ljeta, više od šezdeset godina, kao suprug kiparice Mile Kumbatović, rođene Omišljanke, najmanje tri mjeseca provodio u Omišlju.
U obliku kratkih fragmenata koji mjestimice podsjećaju na pjesme u prozi, knjiga utjelovljuje veliko prijateljstvo dvojice umjetnika, istaknula je književna kritičarka Jadranka Pintarić.
Premda se Kraljić vrlo ekonomično služi riječima i sva su zbivanja sažeto opisana, uspio je dati ukupan dojam o Otonu Glihi kao slikaru, prijatelju, intelektualcu, susjedu, zaljubljeniku u more, dodala je.
Po riječima književnog kritičara Romana Karlovića, čiji je tekst o knjizi pročitan na promociji, u dijalogu Otona Glihe i Nikole Kraljića prožimaju se, dograđuju i nadopunjuju riječ, slika i pejzaž.
Nikola Kraljić podsjetio je da je Oton Gliha upravo za boravaka u Omišlju i na otoku Krku slikarski otkrio gromače, kojima je posvetio svoj veliki i najznačajniji ciklus "Gromača".
U knjizi se spominju i mnogi drugi ljudi s kojima je Gliha prijateljevao - arhitekt Darko Turato, pjesnici Jure Kaštelan i Dragutin Tadijanović, povjesničari umjetnosti Vladimir Marković, Zdenko Tonković, Ferdinand Meder.
Knjiga donosi fotografije iz Kraljićeva i Turatova osobnog albuma te reprodukcije nekoliko ključnih Glihinih "Gromača".
Izdavač prve prozne knjige omišaljskog pjesnika Nikole Kraljića, čiji je književni opus obilježio jedinstveni poetski izraz dijalektalne književnosti, zagrebačka je nakladna kuća "Lukom".