Među izloženim djelima je 17 Ružićevih najranijih sačuvanih crteža u olovci i ugljenu sa studija te 16 slika - gvaševa na papiru, kartonu i novinskom papiru, nastalih pred kraj umjetnikova stvaralaštva, od 1989. do 1995. Uz djela iz donacije su i dvije ranije donirane skulpture - portret "Otac" iz 1956. i piktoplastika "Raspelo" iz 1989.
Izlažući donaciju koja obuhvaća razdoblje od 1934. do 1995. pokazujemo razvoj likovnog mišljenja kroz proces konstruiranja likovne forme, naglasila je je autorica izložbe i kataloga Đurđa Petravić Klaić.
Po njezinim riječima, Ružićev identitet kao slikara ostao je u sjeni istaknutijeg kiparskog izričaja, no dosad neizlagani radovi na papiru dokaz su njegove jednako bitne i trajne pozicije u suvremenom hrvatskom slikarstvu.
Ružićevi akademski crteži pokazuju da je on bio odličan i suveren crtač, a kod kasnijih radova do izražaja dolazi njegova individualnost, rekao je Igor Zidić, ravnatelj Moderne galerije.
S njegovim naraštajem odlazi veliki broj ljudi koji su bili neponovljivi kao osobe i kao umjetnici, jer su znali spojiti znanje i zanos što je danas sve rjeđe, napomenuo je Zidić.
Branko Ružić (Slavonski Brod, 1919.- Zagreb, 1997.) studirao je na Likovnoj akademiji u Zagrebu - od 1940. do 1944. kiparstvo u klasi Ive Lozice i Frane Kršinića, a od 1945. do 1948. slikarstvo u klasi Marina Tartaglie.
Radio je skulpture u drvu, bronci, gipsu, bakrenom limu, terakoti, kamenu i papiru. Radove mu karakteriziraju sažete forme, sugestivne profilacije i arhitektonski volumeni. Motivi Ružićevih djela su figure, portreti, živa i neživa priroda.
Izložba u Modernoj galeriji bit će otvorena do 14. siječnja.