Zastupnici HSP-a zatražili su da se bez odgode proglasi gospodarski pojas u Jadranu, te da se odmah počne primjenjivati njegov ekološki dio, a da se o ribolovnom pregovara s EU. Sve drugo je dim i magla i mi ćemo, dok ne čujemo drugo mišljenje Vlade, smatrati da je službena politika ono što je državni tajnik Hidajet Biščević potpisao na trojnom sastanku, rekao je HSP-ovac Miroslav Rožić u utorak na konferenciji za novinare.
HSP-ovci smatraju da je gospodarski pojas trebalo proglasiti i primijeniti prije početka pristupnih pregovora s EU, te da je politika dviju vlada - Račanove i Sanaderove, Hrvatsku dovela u daleko gori položaj od onog u kojem je bila prije proglašenja ZERP-a.
Tonči Tadić je upozorio i da ZERP nije isto što i gospodarski pojas, jer se ne odnosi na morsko dno i podzemlje, nego samo na stup vode iznad njega. Očekuje, zato, da će se Italija usprotiviti ideji da granica ZERP-a bude crta sredine, kojom su Jugoslavija i Italija 1968. razgraničile epikontinentalne pojase. Tomu, kaže, svjedoče i dvije diplomatske note koje je Italija uputila Hrvatskoj, a u kojima se ističe da su se nakon 1968. promijenile geografske okolnosti. Na te note nitko iz Hrvatske nije odgovorio, rekao je Tadić, koji odbacuje pritiske iz Bruxellesa, ističući da su sve europske zemlje svoje gospodarske i ekološke pojase proglasile jednostrano, bez ikakvih konzultacija.
Upozorio je da je posebna studija Europske komisije, načinjena na temelju satelitskih snimki, otkrila oko 250 slučajeva izlijevanja nafte u Jadranu godišnje.
"Proglašeni ekološki pojas Italije nužno će imati domino-efekt i dovesti do toga da će brodovi tamo izbjegavati zabranjene djelatnosti, poput ispiranja tankova, i to će činiti u hrvatskom pojasu. Ako to nije razlog za hitno proglašenje gospodarskog pojasa, onda ne znam što jest", rekao je Tadić. Naglasio je da pregovori o ribarstvu nemaju temelja ako se prije ne aktivira ekološka komponenta ZERP-a. "Ekološki dio gospodarskog pojasa nije dio europske pravne stečevine i ne može biti predmet pregovora, niti predmet ucjena EU", istaknuo je Tadić.
Hrvatska seljačka stranka (HSS) ostaje pri stavu da aktiviranje Zaštićenog ekološko-ribolovnog pojasa (ZERP) treba provesti odmah i sada, zaključilo je na sjednici u utorak Predsjedništvo HSS-a. Taj prijedlog HSS je uputio u saborsku proceduru i ne prihvaća nikakve odgode primjene ZERP-a. "Za HSS je aktiviranje ZERP-a pitanje nacionalnih interesa i očuvanje nacionalnog suvereniteta što je temelj politike za koju se zalaže, navodi se u priopćenju HSS-a.
HNS-ovi zastupnici u Hrvatskom saboru podržat će Vladin prijedlog da se do 1. siječnja 2008. odgodi primjena Zaštićenoga ribolovno-ekološkog pojasa (ZERP), ali će zatražiti da se u istom paketu donese i dokument koji će otkloniti diskriminaciju hrvatskih ribara u tom pojasu.
To je novinarima u Hrvatskom saboru u utorak rekla predsjednica HNS-a Vesna Pusić, objasnivši da je Vlada Saboru poslala prijedlog odgode primjene ZERP-a, u kojoj se načelno ističe da će se otkloniti diskriminacija hrvatskih ribara, ali se ne nudi i zakonodavni okvir za to. Osvrćući se na najave ostalih oporbenih stranaka da neće podržati Vladin prijedlog, Pusić je ocijenila da svatko tko želi preuzeti odgovornost vođenja države mora biti u stanju pomiriti dva suprotstavljena cilja - ulazak Hrvatske u EU i zaštitu Jadrana.
"Potpuno je neprihvatljivo da smo na svaki izazov koji se pred nas stavi spremni odustati od EU", rekla je Pusić, tumačeći da aktiviranje ZERP-a 2008. praktično znači isto što i njegova momentalna primjena, budući da Hrvatska nema obalnu stražu i druge uvjete kojima bi osigurala primjenu takvog režima na moru.