"Prijedlogom o planu vremenskih rokova za aktiviranje ZERP-a Sanader se, nakon što je zbog upozorenja Europske komisije napravio korak natrag, opet našao u živom pijesku jer ga sada napadaju i HSP i SDP. Iako je više proeuropski profiliran od HDZ-a, SDP može biti zadovoljan jer je Sanaderovo pokazivanje mišića EU-u kontraproduktivno. U želji da privuče nacionalno osjetljive birače kojih nije malo i koji mu zbog popuštanja Europi okreću leđa, što se vidi iz anketa po kojima Sanader i HDZ tonu, premijer je otišao predaleko za ukus Bruxellesa. Zato se je morao povući od prvih izjava. Račun za to pokazat će se na izborima, ali Bruxelles za to nema interesa", navodi "Dnevnik" u komentaru.
Govoreći o vanjskopolitičkim dimenzijama najava o proglašenju ZERP-a, komentator Zoran Senkovič navodi da je iz Bruxellesa poslano upozorenje "da se u tu stvar ne dira jer postoji obveza da se to neće činiti bez suglasja barem Italije i Slovenije".
"Bruxelles je Zagrebu mahnuo zapisnikom kojim je Hrvatska pristala da zakon o ZERP-u neće jednostrano početi primjenjivati", navodi komentator.
List navodi da Europska unija mnogo više kontrolira kandidatkinje za članstvo u EU nego članice i da je Hrvatska u tom pogledu mogla nešto naučiti iz vremena kad je Italija uvjetovala pristanak na ulazak Slovenije u EU pitanjem nekretnina talijanskih esula, što je bilo riješeno tzv. španjolskim kompromisom, odnosno liberaliziranjem tržišta nekretninama u Sloveniji.
"Slovenija još dobro pamti da nije lako zadovoljiti povjerenike iz Bruxellesa. Slovenija je popila mnogo gorkih pilula još u čekaonici za EU, kad smo morali ispuniti neke uvjete. I španjolski kompromis bio je jedan od slučajeva kad je neke zaboljelo nacionalno srce i bilo je mnogo ocjena da se radi o izdaji i sramoti. Dobrovoljno se odreći dijelu suvereniteta, to zna biti nešto što boli. Hrvatska iz slovenskoj slučaja nije mnogo naučila. Sanader i HDZ u zadnje vrijeme vuku brze i premalo promišljene poteze zbog čega je država posredno ili neposredno u sporu s EU, koja je kandidatkinjama više maćeha nego majka. Kandidatkinje su pod kontrolom više nego države članice. A Sanaderovi unutarnji problemi - izbori i kriza koalicije - za Europsku uniju nisu važni", navodi se u komentaru "Dnevnika".