U tjednom radijskom obraćanju naciji, Bush je ponovo pohvalio izvješće Studijske skupine o Iraku, ističući kako njegova administracija prije "odluke o zacrtavanju novog smjera u Iraku" ozbiljno razmatra sve preporuke iz izvješća, ali očekuje i analize Pentagona, State Departmenta i Vijeća za nacionalnu sigurnost,
"Skupina je pokazala da se Amerikanci iz različitih političkih stranaka mogu složiti oko zajedničkog cilja u Iraku i načina kako ga postići. Sada je odgovornost svih nas u Washingtonu, kako republikanaca tako i demokrata, da se okupimo i postignemo širi konsenzus o najboljem putu naprijed", rekao je Bush.
"Budućnost te životno važne regije i sigurnost američkog naroda ovisi od pobjede u Iraku. Uvjeren sam da možemo prevladati naše političke razlike i okupiti se kako bi postigli tu pobjedu", istaknuo je američki predsjednik.
U poruci naciji Bush je citirao neke dijelove izvješća Studijske skupine, koji se uglavnom podudaraju s njegovom dosadašnjom politikom, kao što je strateški cilj "da se Irak sam ne može obraniti, održati i imati samostalnu vlast". Također se suglasio s ocjenama izvješća da Iračani, odnosno njihova vlada, sami moraju odlučnije djelovati na postizanju tog cilja.
Bush je posebno podržao ocjene iz izvješća o opasnim i nepredvidljivim posljedicama "prenaglog povlačenja" američkih snaga, koje bi rezultiralo "pojačanim sektaškim nasiljem, vakuumom u vlasti, ljudskim patnjama, destabilizacijoom regije i prijetnjom globalnoj ekonomiji".
Glavnu preporuku Bakerove komisije, prenamjenu američke vojne misije u Iraku iz borbene u misiju podrške i savjetovanja, koju bi pratilo povlačenje većine borbenih postrojbi, odnosno polovice od sadašnjih 140.000 vojnika do početka 2008. godine, Bush danas nije spomenuo.
ABC News izvješćuje u subotu kako se revizija strategije u Iraku koju priprema Pentagon, znatno razlikuje od izvješća Studijske skupine, posebno u dijelu koji se odnosi na borbene postrojbe.
U planu Pentagona nema povlačenja, već bi američke borbene jedinice ostale u Iraku, ali u drugoj misiji. Cijele borbene postrojbe (jedinice do 150 vojnika) bile bi uklopljene u bataljune iračke vojske i policije. Bakerova skupina je također preporučil uključivanje američkih savjetnika u iračku vojsku, ali samo pojedinaca, a ne cijelih postrojbi.
Ostali aspekti plana koji se razrađuje u Pentagonu uključuju bolje naoružavanje iračke vojske, poduzimanje koraka za prekid iranskog uplitanja u Iraku i uporabu specijalnih snaga protiv Mehdijeve vojske Moqtade al Sadra, najopasnije šjitske milicije koja već ima 40.000 pripadnika.
(Hina) xdh ydj