"Govorili smo važnim pitanjima s kojima se suočava Amerika. Izbori su sada iza nas, pobijedila je stranka kongresnice, no izazovi su ostali i suglasili smo se da konstruktivno radimo kako bi odgovorili tim izazovima", rekao je Bush po završetku jednosatnog sastanka s Pelosi, prvog nakon izbora u utorak na kojima su demokrati preuzeli kontrolu nad oba doma Kongresa.
"Nećemo se suglasiti u svakom pitanju, no složili smo se da oboje jednako volimo Ameriku, da smo zabrinuti za njezinu budućnost te da ćemo učiniti najbolje što možemo na rješavanju velikih problema", dodao je Bush.
Pelosi je kazala kako je uzbudljivo postati prva žena predsjednica Kongresa u povijesti SAD te kako razumije odgovornosti tog položaja, koji je po Ustavu treći u državnoj hijerarhiji, iza predsjednika i potpredsjednika.
"Bit ću predsjednica cijelog Kongresa a ne samo demokrata", kazala je.
Ona je potvrdila spremnost za suradnju s republikanskom administracijom.
"Oboje smo pružili ruku prijateljstva i partnerstva kako bi riješili probleme s kojima se suočava zemlja. Ima razlika među nama i mi ćemo ih raspraviti...na način koji će omogućiti da dođemo do rezultata", pomirljivo je kazala je Pelosi.
Na sastanku je sudjelovao i predsjednik kluba zastupnika Demokratske stranke u Predstavničkom domu Steny Hoyer, koji je također potvrdio spremnost na suradnju s Bijelom kućom.
TV mreža MSNBC-a je izvijestila, pozivajući se na neimenovane izvore Demokratske stranke, kako je na sastanku Bush-Pelosi došlo do "snažnog neslaganja" oko pitanja rata u Iraku.
Američki mediji nagađaju o tome kako je morao biti težak sastanak dvoje čelnika koji su razmijenili oštre poruke tijekom izborne kampanje, pa je tako Pelosi za predsjednika rekla kako laže i da je opasan, dok je Bush izjednačavao pobjedu demokrata s pobjedom terorista i govorio kako je nemoguće da Pelosi postane predsjednica Kongresa i slično.
Bush se prethodno sastao s republikanskim čelnicima sadašnjeg saziva Kongresa i dužnosnicima administracije kako bi dogovorili zakonske akte koje Predstavnički dom treba usvojiti prije smjene vlasti u siječnju 2007.
Među tim su aktima zakon o financiranju sadašnjih operacija u ratu protiv terorizma, zakon koji retroaktivno dopušta nadzor nad osumnjičenima za terorizam bez sudskog naloga, zakon o energetskom sektoru te kongresno odobrenja sporazuma o nuklearnoj suradnji s Indijom i normalizaciji trgovinskih odnosa s Vijetnamom, u koji Bush idućeg tjedna putuje u prvi službeni posjet.