Na području Kumanove ciglane pobijeno je oko 40 uglednih Vinkovčana nakon što su u travnju 1945. godine u grad ušli pripadnici 38. makedonske i 21. srpske divizije.
U nazočnosti članova obitelji i rodbine žrtava, spomenik su otkrili vinkovački gradonačelnik Mladen Karlić i u ime Vlade ministar poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva Petar Čobanković.
Tijekom komemorativnog skupa ministar Čobanković je ocijenio da su nakon godine 1945. nastupila teška i nesretna vremena za hrvatski narod, a o žrtvama komunističkog terora moralo se šutjeti desetljećima.
"Danas se, međutim, u samostalnoj, neovisnoj i suverenoj hrvatskoj državi možemo prisjetiti tih žrtava i odati im zasluženu počast", istaknuo je ministar Čobanković.
U ime obitelji žrtava na skupu je govorio Rudolf Philips, koji je kazao da je na vinkovačkom području nakon Drugoga svjetskog rata ubijeno oko 1800 rodoljuba koji su pogubljeni bez suđenja.
Na skupu su govorili i vinkovački gradonačelnik Mladen Karlić, vukovarsko-srijemski župan Božo Galić te predsjednik Organizacijskog odbora za podizanje spomenika Ante Miljak, koji je tom prigodom poručio kako ratni zločini ne zastarjevaju bez obzira na to tko ih je počinio i u ime koje ideje i nalogodavca.
Spomenik žrtvama komunističkog terora u Vinkovcima prvi je takvi spomenik u istočnoj Slavoniji. Sastoji se od postolja koje simbolizira hrvatski grb i postamenta od opeke na koji je postavljen kamen od tri tone u obliku slova "V" iz kojeg izlazi križ.
Podno spomenika vijence su položila i svijeće zapalila mnoga izaslanstva, a molitvu za žrtve komunističkog terora predvodio je župnik i dekan vinkovački, msgr. Tadija Pranjić.
Prema procjeni gradskih vlasti, na području Vinkovaca ima oko 15 grobišta žrtava komunističkog terora nakon Drugoga svjetskog rata.