SDF je priopćio danas da je u stalnom porastu senzibilitet društva za probleme ranjivih skupina u društvu te da se, općenito gledajući, smanjuje govor mržnje u medijima.
No istodobno upozorava da još uvijek postoje primjeri govora mržnje, širenja netolerancije u medijima i javnosti i nejednakosti građana pred pravosudnim i državnim tijelima.
SDF smatra da je u Hrvatskoj dobra formalna zaštita ljudskih prava nacionalnih manjina, ali da provedba tih rješenja znatno zaostaje u praksi zbog pomanjkanja političke volje i inertnosti državnih institucija.
"Visoki europski standardi u zaštiti ljudskih prava općenito, kao i manjinskih prava specifično, vrijednosti su koje naše društvo treba dodatno poticati, razvijati i implementirati u praksi", kaže se u priopćenju SDF-a.
SDF naglašava da treba inzistirati na objektivnom medijskom informiranju javnosti bez predrasuda i senzacionalizma, te promovirati društvene procese koji potiču toleranciju i javni dijalog zasnovan na uvažavanju ljudskog dostojanstva.
"Drugačija seksualna orijentacija, spolna različitost ili etnička pripadnost ne smiju biti razlog za ugrožavanje nečijeg osobnog integriteta ili društevnog i profesionalnog sastusa", kaže se u priopćenju SDF-a.