"Povući se prenaglo i unijeti dodatnu nestabilnost u tu zemlju, u tu regiju, bila bi, vjerujem, strašna greška", rekao je Rumsfeld pred nekoliko stotina okupljenih vojnih i civilnih namještenika Pentagona.
Sjedinjene Države, prema Rumsfeldovim riječima, mogu uspjeti u Iraku "samo ako imaju strpljenja i izdržljivosti".
Rumsfeld je kritiziran u SAD-u i inozemstvu kao glavni arhitekt rata u Iraku, kao osoba zbog koje je Republikanska stranka izgubila kongresne izbore 7. studenoga, a on idućeg dana morao podnijeti ostavku.
Rumsfeld je za izvješće dvostranačke Studijske skupine o Iraku, koje je strategiju Bushove administracije ocijenilo neodrživom i predložilo vojni i diplomatski zakoret u Iraku, rekao kako nije ponudilo ništa što već nisu razmatrali američki obrambeni čelnici.
Kao najgori dan u šest godina provedenih na čelu Pentagona, izdvojio je dan kada je saznao za zlostavljenje iračkih zatvorenika u Abu Ghraibu, a kao najbolji drugi ponedjeljak, 18. prosinca, kada vođenje Pentagona preuzima njegov nasljednik Robert Gates.
Na pitanje kako bi želi biti upamćen u povijesti, odgovorio je "bolje nego u lokalnom tisku".
Za razdoblje od siječnja 2001. godine, kada je stupio na dužnost, rekao je da će u konačnici biti ocijenjeno kao doba "ogromnih izazova i povijesnih posljedica".
Zapovjednik Američkog združenog stožera, general Peter Pace rekao je za Rumsfelda da je "čovjek hrabrosti, integriteta i vizije".
Ministar se zahvalio namještenicima Pentagona na predanom i požrtvovnom radu u njegovu mandatu, a oni su ga dočekali i ispratili s ovacijama.
Rumsfeld (74), jedan je od ministara obrane s najdužim stažom u povijesti SAD-a i jedini koji je tu dužnost obnašao dva puta. Prvi puta je to bilo od studenoga 1975. do siječnja 1977. godine, kada je bio najmlađi ministar obrane u povijesti.
(Hina) xdh ydj